Hatay ilinin anıt ağaçları
Monumental trees of Hatay province
  1. Tez No: 626506
  2. Yazar: EMİNE GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Hatay'da anıtsal ve/veya korunmaya değer nitelikte olan ağaçlar tespit edilmiş ve ilimizin kültürel mirasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, bu çalışmada Platanus orientalis L., Olea europaea L., Morus nigra L. ve Quercus coccifera L. ağaçlar başta olmak üzere yirmiden fazla ağaç değerlendirmeye alınmıştır. Bu ağaçların çok az bir kısmı“Anıt ağaç”, diğerlerinin ise“Aday anıt ağaç veya potansiyel anıt ağaç”olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu anıt ağaçların tür isimleri ile birlikte, boy ve çapları da karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ayrıca bu ağaçların potansiyel korunmalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to contribute to the cultural heritage of Hatay by identifying monumental and / or protected trees. In the light of the information obtained, more than twenty trees including Platanus orientalis L., Olea europaea L., Morus nigra L. and Quercus coccifera L. were evaluated. Very few of these trees have emerged as“monumental trees”and some as“candidates for monumental or potential monumental trees”. The length and diameters of these monumental trees, alongwith the names of species are discussed on comparative basis. Moreover, alternative recommendations for potential conservation of these trees are presented.