Örnek bir hastane afet ekibinin doğal afetler sonrasında ortaya çıkabilecek KBRN (Kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer) tehlikeler ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi
To make a survey of a sample of hospital disaster team's knowledge level about possible cbrn (Chemical, biological, radioactive, nuclear) hazards after natural disasters
- Tez No: 626580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ARİF KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) tehlikeler karşımıza ilk olarak savaş-terör ajanları olarak çıkmıştır. Çok sayıda felaketle sonuçlanan KBRN olayı yaşanmıştır. Bunların kullanımı yaşantımızın içine girdiği için KBRN olayları insan kaynaklı teknolojik afet olarak tanımlanmaktadır. Her türlü önlem ve hazırlığa karşın KBRN ajanları doğal afetler, teknolojik kazalar ve modern savaşlar sonrasında ortaya çıkabilir. Doğal afetler sonrası KBRN tehlikelerinin ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu maddelerin bir doğal afet sonrasında yaratacağı tehlike de oldukça büyüktür. KBRN tehlikelerine müdahalede hastaneler aktif rol almaktadır. Bu çalışmada, örnek bir hastanenin HAP (Hastane Afet Planı)'ta görevli olan kişilerin yüz-yüze anket tekniği kullanılarak temel KBRN bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların temel düzeyde KBRN bilgi, eğitim ve tatbikat deneyimleri eksik olduğu söylenebilir. Düşük oranda da olsa katılım sağlanan eğitim ve tatbikatlar içerik açısından da verimli olmadığı düşünülmektedir. Güncel olası risklerin farkında olunmasından dolayı katılımcıların eğitime açık oldukları sonucuna varılabilir. Afet planı içerisinde olası KBRN tehlikelerine göre özel plan hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
CBRN (Chemical, Biological, Radioactive, Nuclear) hazards firstly appeared as war agents. CBRN events have resulted in numerous disasters. The events are defined as human-caused technological disasters because of being into our lives. Despite all precautions and preparations, CBRN agents could emerge after natural and technological disasters and modern wars. CBRN hazards are very likely to occur after natural disasters. The danger posed by these substances after a natural disaster is also great. All hospitals play an active role in responding to CBRN hazards. In this study, basic CBRN knowledge levels of a sample hospital HAP (Hospital Disaster Plan) staff are tried to be measured by using face-to-face questionnaire technique. As a result, it can be said that participants have lack of basic CBRN knowledge, training and operation experiences. It shows that the training and operation provided for participations are inefficient in terms of content. It is also possible to conclude that participants are open to training because they are aware of the current risks. Within the disaster plan, a special plan should be prepared according to possible CBRN hazar