Halk oyunlarının alandan sahneye sunum aşamaları ve icra özellikleri bakımından incelenmesi
Investigation of folk dances from the field to the stage in terms of presentation and executive features
- Tez No: 626583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bilim ve sanatın kesişme noktasında yer alan en canlı kültürel yaratmalardan biri halk oyunlarıdır. Halk oyunlarının bilim yanı; halk yaratmalarının doğduğu ve yaşadığı alan ve o yaratmayı oluşturan tüm unsurlardan meydana gelmektedir. Oyunların, ait oldukları kültür çevresinden çıkarak başka bir kültür çevresi olan sahneye taşınması ise halk oyunlarının sanat yanını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, halk oyunlarının alandan sahneye aktarılması halk bilimsel bir çalışmanın üçüncü boyutu olarak ele alınmıştır. Bu anlamda, oyunun alanda derlenmesi, düzenlenmesi ve sunulması bir bütün olarak değerlendirilmeye ve sahneleme aşamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Halk oyunları, icraya dayalı bir halk bilgisi olarak bağlam merkezli kuramlar çerçevesinde ele alınmış ve Performans (icra) Yöntemi doğrultusunda incelenmiştir. Halk oyunlarının sahneleme aşamaları hakkında bulgular doğrultusunda genel bir yaklaşımda bulunduktan sonra bir inceleme örneği sunulmuştur. İnceleme örneğinde, Bar türünden belirlenen üç oyunun alandan sahneye icraları üç bağlamda değerlendirilmiş ve değişim özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk dances are one of the most vibrant cultural creations at the intersection of science and art. The science side of folk dances consists of the area where folk creations were born and lived, and consists of all elements that make up that creation. Moving the plays from the cultural environment to which they belong to the stage that is another cultural environment constitutes the art side of folk dances. In this study, the transfer of folk dances from field to stage is considered as the third dimension of a folklore study. In this sense, it was tried to evaluate compilation, arrangement and presentation of play in the field as a whole and to explain the stages of performing. Folk dances were studied within context-based theories as performance-based folk knowledge and examined in the direction of Performance Method. After taking a general approach to the performing stages of folk dances in line with findings, an examination sample was presented. In the sample, the performances of the three plays from the field to the stage were evaluated in three contexts and the characteristics of change were determined.