Burdur Müzesi'nde bulunan Demir Çağ ok uçları
Iron Age arrowheads from the Burdur Museum
  1. Tez No: 626612
  2. Yazar: KEREM ÖNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SITKI ALPTEKİN ORANSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma kapsamında Burdur Müzesi'nde bulunan Demir Çağı'na ait 294 adet ok ucu incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen ok uçlarının, 32 alt tipten oluşan tipolojisi oluşturulmuştur. Hazırlanan yeni tipoloji sayesinde, ok uçlarının tiplere ayrımı oldukça basitleştirilmiştir. Söz konusu yeni tipoloji, sadece bu tezde çalışılan ok uçlarını değil, yerine göre eklemeler ile tüm Demir Çağ ok uçlarını kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Tiplere ayrılan ok uçlarının, literatürdeki benzerleri ile karşılaştırılması ile ok uçlarının tarihlendirmeleri ve kökenleri hakkında önemli veriler elde edilmiş, böylece Anadolu'nun Demirçağ ok ucu dağılımı hem sayısal hem tipolojik hem de tarihsel açıdan biraz daha aydınlanmıştır. Ayrıca, ok uçlarının daha iyi anlaşılması açısından kısaca yay ve ok uçlarının tarihçesinden bahsedilmiş, tarih öncesi dönemlere ait en eski yay, ok ve ok ucu buluntuları hakkında bilgi verilmiş, Demir Çağı'na kadarki süreçte ve Demir Çağı'nda kullanılan yaylardan ve ok ucu çeşitlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, 294 arrowheads belonging to Iron Age in Burdur Museum were investigated and a typology of the arrowheads consisting of 32 subtypes was formed. Thanks to the new typology, the categorization of the arrowheads to distinct types is fairly simplified. The new typology was formed involving not only the arrowheads studied in this thesis, but also all the Iron Age arrowheads as the occasion arises. By comparing the arrowheads divided into types with similar figures in the literature, important data have been obtained about the dating and origins of the arrowheads, so that the Iron Age Arrowhead distribution of Anatolia is enlightened a little more both numerically and typologically. In addition, for the better understanding of the arrowheads, this study addresses the history of the bow and arrowheads briefly, gives information about the oldest bow, arrow and arrowhead findings of the prehistoric period and mentions the arrows and arrowheads used in the Iron Age and before.