Bir hibrit nanosıvının termofiziksel özelliklerinin yapay sinir ağı ile modellenmesi ve deneysel olarak incelenmesi
Modeling thermophysical properties of A hybrid nanofluid by artificial neural network and experimental investigation
- Tez No: 626613
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu doktora çalışmasında, öncelikle Al2O3 ve Cu nanopartikülleri kullanılarak, iki aşamalı yöntemle 0.0125, 0.025, 0.05, 0.1 ve 0.2'lik hacimsel yoğunluklarda beş farklı Al2O3-Cu/Su hibrit nanosıvısı hazırlanmıştır. Hibrit nanosıvılar, manyetik karıştırıcı ve ultrasonik homojenizatör ile hazırlanmış, aglomerasyonu önlemek ve stabiliteyi sağlamak maksadı ile süzey aktif madde olarak Arabic Gum kullanılmıştır. Hazırlanmış olan her bir Al2O3-Cu/Su hibrit nanosıvısının ısıl iletkenlik, özgül ısı ve viskozite gibi termofiziksel özellikleri, deneysel olarak ölçülmüştür. Elde edilen deneysel veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan ve literatürde sıklıkla kullanılan model korelasyonlarla karşılaştırılmıştır. Ardından, elde edilmiş olan veriler ile, Al2O3-Cu/Su hibrit nanosıvısının termofiziksel özelliklerinin tahmin edilmesi amacıyla yapay sinir ağı modellenmiş ve yapay sinir ağından elde edilen değerler, deneysel sonuçlar, literatürde kullanılmış olan model korelasyonlar ve bu çalışmada türetilmiş matematiksel korelasyonlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis study, five different Al2O3-Cu/Water hybrid nanofluids were prepared by volumetric concentration of 0.0125, 0.025, 0.05, 0.1 and 0.2 by using two-step method using Al2O3 and Cu nanoparticles. Hybrid nanofluids were prepared with magnetic stirrer and ultrasonic homogenizer, Arabic Gum was used as surfactant to prevent agglomeration and stability. The thermophysical properties of each prepared Al2O3-Cu/Water hybrid nanofluid such as thermal conductivity, specific heat and viscosity were experimentally measured. The experimental data obtained were compared with the model correlations developed by the researchers and frequently used in the literature. Then, with the obtained data, artificial neural network was modeled to predict the thermophysical properties of Al2O3-Cu/Water hybrid nanofluid and values obtained from artificial neural network were compared with experimental results, model correlations used in the literature and derived correlations in this study.