Akaryakıt üzerinden alınan vergilerdeki olası değişikliklerin otomobil kullanıcılarının davranışlarına etkisi: Sakarya ili örneği
The effects of possible changes in taxes on fuel on the behavior of automobile users: The case of Sakarya province
  1. Tez No: 626646
  2. Yazar: NESLİHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde ekonomik açıdan çok önemli olan akaryakıt, özellikle motorlu taşıt kullanıcılarının günlük yaşamında yoğun olarak kullandıkları bir tüketim malıdır. Akaryakıt ürünlerinin tüketiminden vergi alınmasının nedenleri ülkelerin uyguladığı politikalara göre değişmekle birlikte, genellikle mali ve mali olmayan amaçlar doğrultusunda bu vergiler gündeme gelmektedir. Akaryakıttan elde edilen vergiler devlet için önemli bir gelir kaynağı iken, tüketicilerin kararlarını da etkileyebilen bir araçtır. Bu çalışma ile petrol ürünlerinin ülkemizdeki önemini belirtmek, akaryakıt tüketiminden alınan vergilerin bütçe içerisindeki payını vurgulamak ve yapılan anket çalışması ile akaryakıt ürünlerinde meydana gelen vergi kaynaklı artış ve azalışlar karşısında otomobil kullanıcılarının tutum ve algılarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın ampirik kısmında Sakarya ilinde ikamet eden ve motorlu araca sahip olan 400 kişi ile anket yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'deki akaryakıt üretim ve tüketim miktarları grafikler yardımıyla ele alınarak akaryakıt ürünlerinden alınan vergiler açıklanmıştır. İkinci bölümde akaryakıt vergilerinin bütçe ve vergi gelirleri içerisindeki payı tablolar yardımıyla gösterilmiş ve diğer ülke örneklerine yer verilerek OECD ülkeleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ampirik uygulama aracılığıyla otomobil kullanıcılarının akaryakıt vergilerine karşı tutum, algı ve bakışları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel, which is very important economically today, is a consumption good used especially by motor vehicle users in their daily life. Although the reasons for taxing the consumption of fuel products vary according to the policies of the countries, these taxes are brought to the agenda for financial and non-financial purposes. While taxes on fuel are an important source of income for the state, it is also a tool that can affect the decisions of consumers. With this study, it is aimed to indicate the importance of petroleum products in our country, to emphasize the share of taxes on fuel consumption in the budget, and to determine the attitudes and perceptions of automobile users in the face of tax-driven increases and decreases in fuel products. In the empirical part of the study, a survey was conducted with 400 people residing in Sakarya province and having a motor vehicle. Turkey fuel production and consumption in the first part of the study is explained by considering the tax on fuel products means of graphics. In the second part, the share of fuel taxes in the budget and tax revenues is shown with the help of tables and the examples from other countries are compared with OECD countries. In the third and last part, the attitudes, perceptions and views of automobile users towards fuel taxes were evaluated through empirical practice.