Sosyal beceri eğitiminin sosyal içedönük ergenlerin içedönüklük düzeylerine etkisi
The Effects of social skills training to the social introversion level of socially withdrawn adolescents
  1. Tez No: 62666
  2. Yazar: DENİZ İLKİZ ALTINOĞLU DİKMEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal içedönük olan ergenlere verilecek grupla sosyal beceri eğitiminin onların içedönüklük düzeylerini azaltıp azaltmayacağının incelenmesidir. Araştırmada, öntest - sontest kontrol gruplu bir model kullanılmıştır. Araştırma, SSK Ankara Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği Gençlik Ünitesi'ne çekingenlik, arkadaş edinememe veya arkadaş grupları içinde yer alamama, kendini ortaya koyamama, kendini ifade edememe yakınmalarıyla başvuranlar arasından seçilmiş olan 12 ergen ile yürütülmüştür. Ailelerinin ve kendilerinin onayı alındıktan sonra, denekler başvuru sıralarına göre deney ve kontrol gruplarına atanmışlardır. Araştırmada, deneklerin sosyal içedönüklük düzeylerini belirlemek amacıyla Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri'nin Sosyal içedönüklük Altölçeği (MMPI-Sİ) kullanılmıştır. öntestlerin verilmesinden sonra, deney grubuna 12 hafta süreyle araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan bir sosyal beceri eğitimi (SBE) programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna bir manipülasyon uygulanmamıştır. Uygulama sonrasında her iki gruba 81da sontestler verilmiştir. Elde edilen veriler, Mann-VVhitney U ve Wilcoxon testleri ile analiz edilmişlerdir. Analizler sonunda, sosyal beceri eğitiminin, gruba katılan ergenlerin sosyal içedönüklük düzeylerinde anlamlı bir azalma sağladığı bulunmuştur. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
in the present study, the effectiveness of Social Skills Training (SST) program developed for socially withdrawn adolescents was investigated. After an informed consent form was obtained, 12 adolescents were assigned to experimental and control groups (6 to each group) according to their order of application to the Adolescence Unit of the Psychiatry Clinic in Ankara Social Security Hospital. Ali subjects were socially withdrawn, shy, had difficulties in getting into peer groups, and in being assertive. Training group received 12 one-hour SST sessions, vvhereas control group had no treatment directed at social skills. MMPI - Social Introversion (Si) Scale was administered to both groups at the beginning (pretest) and the end (posttest) of the 12 week study. Data analyzed by using Mann-VVhitney U and Wilcoxon Tests. VVithin-group differences showed a considerable improvement in social introversion level of the social skills training group.