Yenidoğanlarda kanguru bakımı ve masajın emme başarısı ve fiziksel parametrelere etkisi
The effect of kangaroo care and massage on suction success and physical parameters in newborn
- Tez No: 626792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, kanguru bakımı ve bebek masajının term yenidoğanlarda emme başarısı ve fiziksel parametrelere etkisinin belirlenmesi amacıyla klinik, randomize kontrollü ve deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Neonatoloji ve Kadın Doğum kliniğinde Eylül 2017-Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucu, Neonatoloji ve Kadın Doğum kliniğinde takip edilen 90 yenidoğan bebek oluşturmuştur (30 kanguru bakımı, 30 bebek masajı ve 30 kontrol grubu). Kontrol grubunda yer alan yenidoğan bebeklere rutin klinik uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Deney grubunda yer alan yenidoğanlara ise anneleri tarafından kanguru bakımı ve bebek masajı uygulanmıştır. Kanguru bakımı ve bebek masajı sonrası emme başarıları ve fiziksel parametrelerin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted clinically, randomized controlled and experimental to determine the effect of kangaroo care and infant massage on sucking success and physical parameters in newborns. The research was carried out between September 2017 and June 2019 at the Neonatology and obstetrics clinic of Düzce University Health Practice and Research Centre. As a result of the strength analysis, which sampled the study, 90 newborns followed in Neonatology and obstetrics clinic (30 Kangaroo Care, 30 baby massages and 30 control groups). Neonatal infants in the control group were not given any application except for routine clinical applications. Newborns in the experimental group were given kangaroo care and baby massage by their mothers. After kangaroo care and baby massage, sucking successes and physical parameters were evaluated.