Mekanik ventilatörlü çocuk hastalara aspirasyon işlemi sırasında uygulanan işitsel uyaranların ağrı ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisi
The effect of auditory stimuli on pain and physiological parameters during aspiration in children with mechanical ventilators
- Tez No: 626793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, çocuk yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon desteğindeki çocuklara aspirasyon işlemi sırasında uygulanan ebeveyn sesi ve müzik sesinin ağrı ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Eylül 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucuna göre, araştırma kriterlerine uyan 84 hasta oluşturmuştur (28 ebeveyn sesi grubu, 28 müzik sesi grubu ve 28 kontrol grubu). Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Ramsey Sedasyon Ölçeği, Fizyolojik Parametre Formu ve "FLACC-Davranışsal Ağrı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study conducted to determine the effect of parental voice and music sound on pain and physiological parameters during aspiration procedure in children with mechanical ventilation support in the pediatric intensive care unit. The research was carried out in Marmara University Pendik Training Research Hospital and Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Pediatric Intensive Care Units. The research data were collected between September 2018 and May 2019. The sample of the study consisted of 84 patients (28 parental voice groups, 28 music voice groups and 28 control groups) according to the power analysis. Data were collected using the Descriptive Information Form, Ramsey Sedation Scale, Physiological Parameter Form and ve FLACC-Behavioral Pain Scale.