Kemoterapi uygulananırken dinletilen müziğin yaşam bulguları ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
The effect of listened music on life findings and anxiety levels during chemotherapy
- Tez No: 626797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; kemoterapi alan hastalara uygulanan müzik dinletisinin yaşam bulguları ve anksiyete üzerine etkisini incelenmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 20.06.2018 20.04.2019 tarihleri arasında gündüz kemoterapi ünitesinde tedavi alan hastalar oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya dahil olma kriterlerine uyan, güç analizinde %80 i temsil etme gücüne sahip 40 deney grubu ve 40 kontrol grubu olmak üzere 80 hasta ile örneklem grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri;“Hasta Tanıtım Formu”,“Durumluk – Süreklilik Kaygı Envanteri”, "Müzik Dinletisi Öncesi ve Sonrası Yaşam Bulguları Ölçüm Kayıt Formu'' ile araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Hastalara dinletilecek olan müzik; 45 dakikalık 60 desibel olan, Türk makamlarından (Nihavend, Kanun ile Nihavent Taksim) ve klasik müzikten (Bach, Beethoven, Chopin) oluşturulmuştur. İkinci müzik dinletisi sonrası Durum kaygı ortalama değerleri deney grubunda 26,95 ± 5,983 iken kontrol grubu 30,30 ± 8,42 olarak elde edilmiştir ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,044). Diastolik kan basıncı değerleri deney grubu içerisinde incelendiğinde; ikinci seans müzik dinletisindeki zamansal değişimi istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,039). 0. dk. yaşam bulguları ölçüm değeri ile 45. dk. yaşam bulguları ölçüm değeri arasında fark vardır ve diğer zamanlar arasında fark yoktur. Nabız, müzik dinletisi ilk seansı ölçüm ortanca değerleri deney grubu içerisinde zamansal farklılık göstermektedir (p=0,032). 0. dk. yaşam bulguları ölçüm değeri ile 45. dk. yaşam bulguları ölçüm değeri arasında fark gözlemlenmiştir. Diğer zamanlar arasında fark yoktur. Nabız ikinci seans müzik dinletisi ortanca değerleri deney grubu içinde zamanla farklılık göstermektedir (p˂0,001). Diğer parametrelerde değişiklik gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda müzik dinletisinin kemoterapi hastalarında yaşam bulguları ve anksiyete düzeylerine olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. Bağımsız hemşirelik uygulaması olarak kullanılması önerilmektedir. Anahtar kelimeler; Anksiyete, Hemşirelik, Kemoterapi, Müzik dinletisi, Yaşam bulguları
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of music performance on life symptoms and anxiety.The population of the study consisted of patients receiving treatment in chemotherapy unit between 20.06.2018-20.04.2019 in Düzce University Research and Application Hospital. A sample group consisting of 40 experimental groups and 40 control groups with 80% representative power in the power analysis was formed and accepted to participate in the study. The data of the study was collected with 'patient identification form, state-trait anxiety inventory, vital sings before and after music performance measurement form' were collected by the researcher through face-to-face interviews. The music that will be played to the patients is composed of 60 decibels of 45 minutes, from Turkish maqams (Nihavend, Kanun and Nihavent Taksim) and classical music (Bach, Beethoven, Chopin). Mean anxiety level after the second music performance was 26.95 ± 5,983 in the experimental group and 30.30 ± 8,42 in the control group and the difference between them is statistically significant (p=0,044). When diastolic blood pressure values were examined in experimental group, temporal change in second session music performance was statistically significant (p=0,039). There is a difference between 0 min. and 45 min., there is no difference between other times. Pulse measurement median values in the first session of music concert shows temporal differences in the experimental group (p=0,032). Differences were observed between 0 and 45 minutes, there is no difference between other times. The second session pulse rate median values of the music concert varied over time in the experimental group, no difference was observed in other parameters (p˂0,001). According to these results, it is thought that music performance without any side effects has a positive effect on life symptoms and anxiety levels in chemotherapy patients. Independent nursing practice is recommended. Keywords; Anxiety, Nursing, Chemotherapy, Music performance, Vital sings