Adölesanlarda salutogenez sağlık göstergesi ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability of salutogenesis health indicator scale in adolescents
- Tez No: 626803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE YILDIRIM ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmanın amacı; Adölesanlar'da Salutogenez Sağlık Göstergesi Ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırma metadolojik tiptedir. Çalışmanın örneklemini Düzce il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve liselerden rastgele seçilmiş 12 okuldan 7, 8 ve 9. sınıfa giden ve ailesinden izin alınan toplam 705 öğrenci oluşturmuştur. Türkçe 'ye uyarlaması yapılan Adölesanlar'da Salutogenez Sağlık Göstergesi Ölçeği 6 cevaplama seçenekli, 12 maddeden oluşan tek boyutlu bir ölçektir. Ölçeğin geçerliliği için Maksimum Olabilirlik Tahmin tekniği ile Doğrulayıcı Faktör Analizi, güvenirliğini değerlendirmek amacıyla Cronbach alfa iç tutarlılık ve test-retest katsayıları kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Kaiser-Meier Olkin değeri 0,945 bulunmuştur. Bu değer örneklem genişliğinin analiz için yeterli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of this study is to investigate the relationship between perceived stress and trait anxiety by doing the validity and reliability study of salutogenesis health scale in adolescents. The research is descriptive and metadological. The sample of the study consisted of 705 students in 7th, 8th and 9th grades of Düzce city center who were given permission from their parents. The Salutogenesis Health Indicator Scale (ASGÖ), which is adapted to Turkish, is a one-dimensional scale consisting of 12 items with 6 answer options. Confirmatory Factor Analysis with Maximum Likelihood Estimation and Cronbach alpha internal consistency and test-retest coefficients were used to evaluate the reliability of the scale. As a result of the analysis, Kaiser-Meier Olkin value was found to be 0.945. This value indicates that the sample size is sufficient for analysis.