Ortaokul öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının incelenmesi (Düzce ili örneği)
Investigation of physical education course sportmen behavior of middle school students (Düzce city example)
  1. Tez No: 626805
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÇOKNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının incelenmesidir. Araştırmanın evreni, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Düzce ilindeki 9 ortaokulda eğitim-öğretim gören toplam 5826 öğrenci, örneklem grubunu ise rastgele yöntemle seçilmiş 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 1700 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ) yer almıştır. Araştırmada, iki grubun karşılaştırılmasında Independent-Samples t-Test, grupların ikiden fazla olması durumunda Oneway Anova kullanılmış, gruplar arasında istatistiksel farka bakmak için Poct Hock testlerinden LSD analizi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi p < 0.05 alınmıştır. Bu çalışmada cinsiyet değişkenine göre BEDSDÖ GT puanlarında (p0,05). Öğrencilerin sportmenlik davranışını cinsiyet, sınıf düzeyi, lisanslı spor yapma durumları ve kardeş sayılarının etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the sportsmanship behavior of middle school students. The population of the study consisted of 5826 students in 9 secondary schools in Düzce in the 2017-2018 academic year, and the sample group consisted of 1700 volunteer students in 5th grade, 6th grade, 7th grade and 8th grade randomly selected. Personal data form and Physical Education Course sportsmanship behavior scale (BESDÖ) is included as a data collection tool. In the present study, the Independent-samples t-test was used to compare the two groups and the one-way ANOVA was used to compare the two groups and the LSD analysis was applied to the POCT Hock tests to look at the statistical difference between the groups. P < 0.05 was used in the evaluation of the data. In this study, there was a statistically significant difference between the female gender and the female gender subscale (p0.05). It can be said that gender, class level, licensed sports, and sister number affects the behavior of sportsmanship.