Overin yüzey epitel karsinomlarında survivin ve mmp-9 ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu ve prognoza etkisi
Prognostic value of survivin and mmp-9 expression and correlation with clinicopathologic parameters in surface epithelial ovarian carcinomas
  1. Tez No: 626817
  2. Yazar: FATMAGÜL KUŞKU ÇABUK
  3. Danışmanlar: UZMAN SEYRAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Over kanserleri, jinekolojik malignitelerden en öldürücü olanıdır. Over tümörleri sınıflamasında epitelial tümörler en sık görülendir ve tüm over tümörlerinin %58'ini oluşturmaktadır. Over yüzey epitelyal karsinomları gelişiminde en temel yollar olarak; over yüzey epitelinin metaplazisi ve malign differansiasyonu veya yüzey epitelin stromaya yaptığı invajinasyonlar sonucu oluşan inklüzyon kistlerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Günümüzde overin epitelyal karsinomlarında prognozu belirleyen en önemli faktörler, tanı sırasında patolojik evre ve sitoredüktif cerahi sonrası hastada kalan tümör dokusudur. Pek çok hastada evreleme hastalığın seyrinin belirlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Olası diğer prognostik faktörlerin ortaya konmasına yönelik patolojik ve biyomoleküler parametreleri içeren araştırmalar hala devam etse de ideal prognostik belirleyici henüz saptanamamıştır. Bu çalışmada over yüzey epitel karsinom tanısı almış 60 olguda histolojik ve klinikopatolojik parametrelerle; survivin gibi apoptozu engelleyen ve MMP-9 gibi matriksi parçalayan belirteçlerin prognoza olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu markırlar tüm olgularda histolojik ve klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırıldı. Tümörlerin derecelendirilmesinde GOG kriterleri, evrelemede ise FIGO evreleme sistemi kullanıldı. Survivin ve MMP-9 için immunohistokimyasal boyama yöntemi her olguya ait parafin kesitlere uygulandı. İstatiksel analiz için SPSS for Windows 17.0 programı kullanıldı. Survivin pozitifliğinin yüzde, yoğunluk ve skor değerleri bütün klinikopatolojik parametrelerle, genel sağ kalım ve hastalıksız yaşam süreleri ile istatiksel olarak ilişkisiz saptandı. MMP-9 epitelial boyanması ile tümör derecesi arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı iken diğer klinikopatolojik, hastalıksız yaşam süresi, genel sağ kalım süresi gibi parametrelerle anlamsız saptandı. İleri evre hastalar ile nüks, son durum, sağ kalım süreleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Aynı zamanda hasta yaşı ile hastalıksız yaşam süresi istatistiksel olarak anlamlı saptandı Tümör çapı ile genel sağ kalım arasında ters ilişki saptanırken diğer klinikopatolojik parametreler arasında istatistiksel anlamlı sonuçlar bulunmadı. Sonuç olarak; çalışmamızda elde edilen verilere göre yüzey epitelyal over kanserlerinde tümör evresinin ve MMP-9 stromal boyanmanın en önemli prognostik parametreler olduğu saptandı. Öte yandan prognozu öngörmede yeni biyolojik belirleyicilerin tespiti için daha büyük gruplarla yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most lethal gynecological malignancy. Epithelial tumors are the most common form among the ovarian tumors and 58% of all ovarian carcinomas. The main pathways of epithelial ovarian carcinomas are metaplasia and malign differantiation of ovarian surface epithelium or inclusion cysts from invaginations of surface epithelium into the stroma. To date, most important prognostic factor for epihetelial ovarian carcinomas include pathological stage and volume of residual tumor after cytoreductive surgery at diagnosis. These parameters are insufficient to predict the clinical behaviour of epithelial ovarian tumors. Eventhough research for pathological and biomoleculer parameters still continue, an ideal prognostic marker does not exist yet. In this study which includes 60 histologically diagnosed epitelial ovarian carcinoma cases, we aimed to evaluate the relationship of prognostic value of survivin that blocks apoptosis and MMP-9 as a degradation of the basement membrane. The correlation of these markers with histological and clinicopathological parameters was assessed in all cases. GOG criteria is used for tumor grading and FIGO system for staging. Paraffine sections from every case were stained for survivin and MMP-9 immunohistochemically. SPSS 17.0 for Windows was used for statistical analysis. Percentage, intensity, and score datas for positive stainning with survivin was found to be statistically unrelated with all clinicopathologic parameters, overall survival and disease free survival time. Epithelial immunoreactivity for MMP-9 was stronger in higher tumor grades, but no significant relation with other paramaters such as clinicopathologic paramaters, overall suvival and disease free survival time was found. Stromal immunoreactivity for MMP-9 was found to be stasticaly related with overall survival and disease free survival time. This showed significant relation with prognosis. Advanced stage is found significantly related with recurrence, high grade and survival time. Also, patients' age was significantly related with disease free survival time. Altough there was an inverse correlation with tumor diamater and overall survival, no statistically significant results were found with other datas. In conclusion; tumor stage and MMP-9 stromal stain are found to be the most important prognostic factors in ovarian surface epithelial cancers, in our study. Further studies with larger groups are needed to evaluate new biological predictors for prognosis.