Malign ve mikroinvaziv yüzey epitel kökenli over karsinomlarında farklı histolojik tiplerde MSİ, tümöre infiltre lenfositler, PD-L1 ve CTLA-4 ekspresyonunun rolü, klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
The role of MSI, tumour-infiltrating lymphocytes, PD-L1 and CTLA-4, and their relationship with clinicopathological parameters and prognosis in different histological types of malignant and microinvasive ovarian carcinomas of surface epithelium origin
- Tez No: 668515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN CANBEY GÖRET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Yüksek mortalitesi olan over karsinomlarında yüzey epitel kökenli farklı subtiplerde MSI durumu, TİL'lerin klinikopatolojik parametreler ve sağkalımile ilişkisini araştırmayı, tümör hücreleri ile immün hücrelerde immün kontrol noktası inhibitörlerinden PD-L1, CTLA-4 ekspresyon durumunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç / Yöntem: Toplam 93 epitelyal over karsinom olgusu çalışmaya dahil edildi. Tümör hücrelerinde nükleer ekspresyon kaybıMSI olarak yorumlandı. TIL, CD8 ile tümör sınırları içindeki stromal alanda bulunan lenfositler stromal-TİL; tümör adaları içinde yer alan lenfositler intratümöral-TİLolarak değerlendirildi. Her alanda boyanmalar yüzde olarak değerlendirilerek %40'ın altı düşük; %40 ve üzeri yüksek olarak yorumlandı. PD-L1 için tümör ve immün hücrelerde %5 ile üzerindeki boyanma; CTLA-4 için tümör ve immün hücrelerde boyanma yüzdesine göre %10 ve üzeri boyanma pozitif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship of MSI status, TILs with clinicopathological parameters and survival and evaluate the expression status of immune checkpoint inhibitors PD-L1 and CTLA-4 in tumor cells and immune cells in different surface epithelium-derived subtypes of highly fatal ovarian carcinomas. Materials/ Method: In the current study, 93 epithelial ovarian carcinoma cases were enrolled. The loss of nuclear expression in tumor cells was defined as MSI. Lymphocytes that were found in CD8 and the stromal area within tumor's borders were defined as stromal-TIL; lymphocytes found in tumor islands were defined as intratumoral-TIL. Percent staining in each area was calculated, with less than 40% staining was defined as low-intensity staining and more than 40% staining was defined as high-intensity staining. A 5% or higher percent staining in tumor and immune cells was defined as positive for PD-L1, while a 10% or higher staining in tumor and immune cells was defined as positive for CTLA-4.