Sakarya government house and the transformation of the city center during the second half of the 20th century
Sakarya hükümet konağı ve 20. yüzyılın ikinci yarısında şehir merkezinin dönüşümü
- Tez No: 626823
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma 1955 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ulusal bir yarışma sonucunda inşa edilen Sakarya Hükümet Konağı binasına odaklanmaktadır. Sakarya Hükümet Konağı, hem dönemin koşullarını ve mimari yaklaşımlarını yansıtması, hem de Adapazarı şehri ile olan güçlü ilişkisi ve gelişimine katkıları açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir. Çalışmada, Enis Kortan, Harutyun Vapurciyan, Nişan Yaubyan ve Avyerinos Andonyadis tarafından tasarlanan bu binanın, 1960 yılında açılması ve 1999 Adapazarı depreminde aldığı ciddi hasarın ardından, 2003 yılında yıkılmasına kadar olan süreçte, şehir merkezinin dönüşümündeki rolü incelenir. Bu doğrultuda, Sakarya Hükümet Konağı kompleksi iki temel bağlamda tartışılacaktır; öncelikle mimari özellikleri incelenerek bina ölçeğinde, ikinci olarak da kompleksin kentle, özellikle bu yapı sayesinde önemli bir dönüşüm geçiren Adapazarı şehir merkeziyle etkileşimine odaklanarak daha geniş şehir ölçeğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Sakarya Government House, which was built as a result of a national competition organized by the Ministry of Public Works in 1955. Sakarya Government House constitutes a significant example both in terms of reflecting the conditions and architectural approaches of the period, as well as its strong relationship with and contributions to the development of the city of Adapazarı. Examining the design of the building by architects Enis Kortan, Harutyun Vapurciyan, Nişan Yaubyan and Avyerinos Andonyadis as well as its life span from its opening in 1960 until it was demolished in 2003 after the 1999 Adapazarı Earthquake, the study attempts to discuss its role in the transformation of the city center during the second half of the twentieth century. As such, the Sakarya Government House complex will be discussed in two main contexts, firstly on the building scale by referring to its architectural features and secondly on the wider city scale by focusing on the interaction of the complex with the city, mainly the center of Adapazarı that went through a considerable transformation by means of this building complex.