Bakırköy ilçesinin coğrafi özellikleri
Geographical characteristics of Bakirköy district
- Tez No: 555305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer alan Bakırköy ilçesi, idari bakımdan İstanbul iline bağlı olup, ilin güneybatısında yer almaktadır. Bakırköy ilçesinin günümüzdeki konumu kuzeyinde Güngören ve Bahçelievler ilçeleri, güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Zeytinburnu ilçesi, batısında ise Küçükçekmece ilçesi arasında yer almaktadır. Araştırma alanı olan Bakırköy ilçesi farklı dönemlerde gerçekleşen jeolojik oluşumlar içermektedir. Şist, gre kayaçlı arazi tabanı, kalker-çakıl taşı arazi tabanı, karasal ve deniz fasiyesleri ve son olarak Bakırköy'ün Marmara Denizi kıyılarında Alüvyon depoları görülmektedir. İnceleme alanında mevcut jeolojik formasyonlar üzerinde gelişmiş farklı yükselti kademesine sahip platolar, tepelik alanlar ve vadiler belli başlı yer şekillerini oluşturmaktadır. Bakırköy'de Thornthwaite'a Göre Yarı Nemli 2. Derece Mezotermal Su noksanı yaz mevsiminde ve çok kuvvetli olan iklim tipi, Köppen-Geiger İklim Sınıflandırma grubuna göre de ılıman iklimler kuşağı kışları ılık, yazları sıcak ve kurak iklim olan Akdeniz iklimi görülmektedir. İlçede yıllık sıcaklık ortalaması 14,7 °C'dir. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6,0 °C ve Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 24,6 °C'dir. Yıllık toplam yağış miktarı 649,3 mm'dir. Hakim rüzgar yönü NNE'dir. Bakırköy ilçesinde Ayamama, Çırpıcı ve Siyavuşpaşa dereleri bulunmaktadır. Araştırma alanında Zonal topraklardan, kireçsiz kahverengi orman toprakları, intrazonal topraklardan, rendzina toprakları, azonal topraklardan, regosoller ve alüvyal topraklar bulunmaktadır. Bölgede yoğun kentleşme nedeniyle bitki örtüsü tahrip edilerek yerleşmelere açılmıştır. Kentleşmenin artması bölgede bitki örtüsünün seyrekleşmesine neden olmuştur. İnceleme alanında yer yer küçük ölçekte çayır ve ağaçlar görülmektedir. Bölgede geniş ölçekli yeşil alan olarak Bakırköy Botanik Park ve Florya Atatürk Orman'ı bulunmaktadır. İlçeye ait fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerinin bilinmesi kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda geleceğe dair arazi çalışmalarında önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Located in the Çatalca-Kocaeli part of the Marmara Region, Bakırköy is a district in the southwest part of İstanbul. Bakırköy is situated in a position above Marmara Sea, south of Güngören and Bahçelievler districts, west of Zeytinburnu and east of Küçükçekmece, the place of research. Bakırköy, the place of research, involves geographical formations which occured in different geographical periods. A layer of schist and, continental facies and marinalfacies in Neogene, and depots of alluvion are seen at the coasts of Marmara Sea in Bakırköy. Plateaus, Hilly area and valleys are the major sandstone could be observed in the period of Devonian, limestone and conglomerate in Eocene landforms with different developed altitude levels on existing geological formations in the study yard. The Marmara Region's climate conditions – a subpart of the Mediterranean climate zone – are dominant in the district of Bakırköy. The average temperature in the district is 14,5 ºC. The average temperature is 5,9 ºC in January and 23,3ºC in July. Total annual rainfall is 649,3mm.The dominant wind direction is NNE. The creeks of Ayamama, Çırpıcı and Siyavuşpaşa are located in Bakırköy. All kinds of general soil group – formed in line with climate conditions, natural vegetations and rock bottom - could be seen in the district. There are limeless brown forest soils of Zonal soils, Rendzina soils of İntrazonal soils and Regosoller and alluvial soils of azonalsoils. Due to rapid urbanization, the vegetation has been destroyed partly, which resulted in government's allowing house settlement in these areas. The fact that urbanization has been on the rise has caused the vegetation to be scarce. In the research area, vegetation can not be seen but small sized grassland and woods are observable. Bakırköy Botanical Park and Florya Atatürk Forestare the only significant green spaces. I am in the opinion that the facts about the characteristics of the physical, human and economic geography of the district would be a reference source for those who are interested in the town, and would give substantial contributions to governmental and special institutions and organizations in carrying out planning services for the future.