Pinoksadenin allium cepa l. kök meristem hücreleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkileri
The cytogenetic and genotoxic effects of pinoxaden on allium cepa l. stem mery cells
  1. Tez No: 626855
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP LİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Astil-KoA karboksilaz enzimini inhibe eden herbisitlerden biri olan Pinoksaden, zararlı otları kontrol altına almak için kullanılır. Pinoksadenin Allium cepa (A. cepa) kökleri üzerindeki sito-genotoksik etkileri, kök büyümesi, mitotik indeks (Mİ), mitotik fazlar, kromozomal aberasyonlar (KA'lar) ve DNA hasarı Allium ana-telofaz ve Komet deneyleri kullanılarak araştırılmıştır. % 50 etkili konsantrasyonu (EC50) elde etmek için, 96 saat boyunca Pinoksadenin 0.5 ila 100 mg/L arasındaki farklı konsantrasyonları A. cepa köklerine maruz bırakılmıştır. Negatif kontrol için distile su kullanılmıştır. Pinoksadenin 1.25 mg/L (1/2xEC50), 2.5 mg/L (EC50) ve 5 mg/L (2xEC50) konsantrasyonları, pozitif kontrol için metil metan sülfonat (MMS, 10 mg/L) ve negatif kontrol için distile su birkaç zaman aralığı boyunca (24, 48, 72 ve 96 saat) Allium köklerine maruz bırakılmıştır. Pinoksaden kontrol grubuna kıyasla, sadece istatistiksel olarak kök büyümesini ve Mİ'i azaltmakla kalmadı, aynı zamanda uyarılmış KA'lar, bozulmuş anafaz-telofaz, anafaz köprüleri, kalgın kromozom, yapışkanlık, poliploidi, 5 mg/L'de mikronükleus, c-metafaz ve binükleer hücreler ve ayrıca DNA hasarına neden oldu. Bu sito-genotoksik etkilerle Pinoksaden özenle kullanılmalı ve sito-genotoksik mekanizmaları diğer toksisite testleri ile birlikte daha fazla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pinoxaden, the one of the acetyl‐CoA carboxylases (ACCase) inhibiting herbicides, is used for controlling grass weeds. In this study, cyto-genotoxic effects of Pinoxaden on the Allium cepa roots were investigated using Allium ana-telophase and Comet assays by determining by determining the root growth, mitotic index (MI), mitotic phases, chromosomal aberrations (CAs) and DNA damage. Pinoxaden was exposed to A. cepa roots at different concentrations from 0.5 to 100 mg/L for 96 h to obtain the 50% effective concentration (EC50). Distilled water was used for negative control. Pinoxaden concentrations of 1.25 mg/L (1/2xEC50), 2.5 mg/L (EC50) and 5 mg/L (2xEC50), methyl methane sulphonate (MMS, 10 mg/L) for positive control and distilled water for negative control were exposed to Allium bulbs for several time intervals (24, 48, 72 and 96 h). Pinoxaden not only statistically decreased root growth and MI but also induced CAs including disturbed anaphase-telophase, anaphase bridges chromosome laggards, stickiness, polyploidy, micronucleus at 5 mg/L, c-metaphase and binuclear cells and also DNA damage in comparison of control group. With these cyto-genotoxic effects, Pinoxaden should be elaborately used, and its cyto-genotoxic mechanisms should be further investigated in combination with other toxicity tests.