İmazalilin allium cepa l. kök meristem hücreleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkileri
Cytotoxic and genotoxic effects of imazali̇l on allium cepa l. root meri̇stem cells
- Tez No: 626856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP LİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İmidazol grubu içeren imazalil bitkilerdeki fungal hasatlıkları önlemede ve tedavi etmede yaygın olarak kullanılan bir fungusittir. Bu çalışma ile imazalilin Allium cepa köklerinde muhtemel sitotoksik ve genotoksik etkileri Allium ana-telofaz ve tek hücre jel elektroforezi (Komet) testleriyle araştırılmıştır. İmazalilin kök büyümesini negatif kontrol grubuna göre %50 oranında düşüren konsantrasyon (EC50) değeri Allium büyüme engelleme testi ile 1 µg/mL olarak bulunmuştur. İmazalilin üç farklı konsantrasyonu (0.5, 1 ve 2 µg/mL), distile su (negatif kontrol) ve 10 mg/L metil metan sülfonat (MMS, pozitif kontrol) 24-96 saatleri süresince Allium köklerine maruz bırakılmıştır. İstatistiksel analizler Duncan çoklu karşılaştırma ve Pearson korelasyon testleri ile yapılmıştır (p≤0.05). İmazalil kök büyümesini ve mitotik indeksi (Mİ) değerlerini istatistiksel olarak azaltarak sitotoksik etki göstermiştir. Kromozom aberasyonlarını (KA'ları) ve DNA hasarını kontrol grubuna göre istatistiksel olarak arttırmıştır. İmazalil sitotoksik ve genotoksik etki gösterdiğinden dolayı dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve sito-genotoksik etki düzeyleri diğer toksisite test yöntemleri ile araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Imazalil is a fungicide containing imidazole group and is widely used against eggplants, tomatoes, peppers and citrus fruits. In this study, Allium main-telophase and Komet tests were investigated in order to determine the effect levels of Imazalil on Allium cepa roots, mitotic index (MI), chromosomal anomaly (CA) and DNA damage. With the Allium root growth inhibition test, the concentration (EC50) which reduced the growth of the root tips of Imazalil by 50% compared to the negative control group was found to be 1 µg/mL. A. cepa roots were subjected to three different concentrations of imazalil (0.5, 1 and 2 µg/mL) for 24-96 hours. Distilled water and methyl methane sulfonate (MMS, 10 mg / L) were used as negative and positive control groups, respectively. Imazalil showed cytotoxic effect by decreasing root growth and MI compared to the negative control group, while genotoxic effect was increased by increasing CA and DNA damage. Careful doses of imazalil should be administered and cyto-genotoxic effect levels should be investigated with other toxicity test methods.