Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında gıda güvencesine yönelik bir inceleme
An investigation on food security in the context of gender inequality
  1. Tez No: 626871
  2. Yazar: DİDEM TUÇE KONYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, evli çiftlerin gıda güvencesizliği deneyimleri ile gıda güvencesi ve güvencesizliğine yönelik tutum ve davranışları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan betimsel nitelikteki bu araştırmaya, Konya il merkezinde yaşayan 260 kadın ve 260 erkek, toplam 520 evli birey (aynı hanede yaşayan 260 evli çift) katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, Gıda Güvencesizliği Deneyim Ölçeği (FIES-SM), toplumsal cinsiyet eşitsizliği (TCE) bağlamında gıda güvencesine (GG) yönelik tutum ve davranışların ölçülmesi amacıyla bu araştırma için geliştirilen TCE-GG Tutum ve TCE-GG Davranış ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada, evli çiftlerin gıda güvencesizliği deneyimleri ölçülmüş, erkeklerin gıda güvencesizliğine maruziyetinin kadınlardan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, food insecurity experiences of married couples and their attitudes and behaviors towards food security and insecurity were examined in the context of gender inequality. A total of 520 married individuals (260 married couples living in the same house), 260 women and 260 men living in the city center of Konya participated in this descriptive study using the survey model. In data collection, personal information form, Food Insecurity Experience Scale (FIES-SM), GI-FS Attitude and GI-FS Behavior scales developed for this research to measure attitudes and behaviors towards food security (FS) in the context of gender inequality (GI) were used. In the study, food insecurity experiences of married couples were measured and food insecurity in men was found to be significantly higher than in women (p0.05).