Türkiye'de 1950 sonrası ağaç baskının gelişimi ve Mürşide İçmeli'nin ağaç baskılarından örnekler
1950 tree after the development of repression in Turkey and Mürşide İçmeli's examples of wood pritings
- Tez No: 626878
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma konusu olarak, Türkiye'de 1950 Sonrası Ağaç Baskı Resminin Gelişimi ve Mürşide İçmeli'nin Ağaç Baskı Resimlerinden Örnekler ele alınmıştır. Çalışmada ağaç baskı resminin genel olarak açıklaması yapılmış ve daha sonra ağaç baskının dünyada ve ülkemizde tarihi gelişimi incelenip bilgiler verilmiştir. Ağaç baskının tarihsel süreci incelenirken, sanatçılardan örnekler ele alınmış ve özellikle Mürşide İçmeli'nin ağaç baskı çalışmaları üzerine dikkat çekilmiştir. Tezin amacı; Türkiye'de ağaç baskı resim sanatının ne durumda olduğu, bu konu kapsamında Türkiye'de uygulanmış örnekleri saptayarak derinlemesine incelemektir. Tez süresince konuyla ilgili yapıtlar meydana getirilmiş ve bunların kavramsal çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the subject of research, examples were discussed in the development of woodcut print in Turkey after 1950 woodcut prints of Mürşide İçmeli.In this study, a general description of the woodcut print was made and then the historical development of woodcut prints in the World and in our country was examined and information was given.While examining the historical process of woodcut print, examples of artists were examined and especially was pointed out Mürşide İçmeli's woodcut prints.The purpose of the thesis is to determine the sitvation of woodcut print in Turkey and to identify the examples applied in Turkey within the content of this subject. Throughout the thesis, productions about the subject were created and their canceptual frame work was tried to be laid out.