Türkiye'de ortaokul öğrencilerinin ikinci yabancı dil Almanca öğretim modeli tercihlerinin demografik özelliklere göre incelenmesi
Demographical research about middle school students preferences of German as a second language teaching models in Turkey
  1. Tez No: 626909
  2. Yazar: MUHAMMET MURAT ALKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de ortaokul öğrencilerinin ikinci yabancı dil Almanca öğretim modeli tercihlerinin demografik özelliklere göre incelenmesidir. Araştırma betimsel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Anadolu Yakası'nda özel bir okulda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 9-14 yaş aralığındaki öğrencilerden oluşturmaktadır. Bu kapsamda Anadolu Yakası'nda yer alan özel okuldaki 450 öğrenciden evreni temsil edecek örneklem büyüklüğü hesaplanmış ve 410 sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplamak için“Öğrenci Merkezli Yabancı Dil Öğretim Modeli Tercih Ölçeği”formu uygulanmıştır. Form öğretmen merkezli ve öğrenci merkezli olmak üzere toplam 28 madde içeren beşli likert tipi bir ölçektir. Toplanan veriler kodlanmış, veriler“SPSS for a Windows”programına aktarılmış ve analizleri yapıldıktan sonra tablolar yorumlanmıştır. Sonuç olarak, sosyo-demografik özelliklerin öğrencilerin yabancı dil öğrenme tercihlerinde çok ciddi bir değişikliğe neden olmadığı, genel olarak öğrencilerin daha modern yapıya sahip ve uygulama ağırlıklı modelleri tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is demographical research about Middle School Students' preferences of German as a Second language teaching models in Turkey. The research is a descriptive survey model. The population of the study consists of the students who are between 9 and14 year old and study at a private school in 2018-2019 academic year. It was calculated and concluded that the size of the sample is 410 students out of 450. In order to collect data,“Student Centered Foreign Language Teaching Preference Scale”form was applied. The form is a five-point Likert-type scale with a total of 28 items, as both teacher and student centered. The scale which is the collecting data tool was digitalized and transformed in to ''SPSS for Windows'' and was interpreted after analyzed. It was concluded that socio-demographic characteristics dont't cause a serious change over the preference of students to learn a foreign language. In general, It was found out that the students mainly prefer more modern models and applications.