Diş çekimi sonrası gelişen alveolit olgularında fibrinolitik bakteri oranının PZR analizi ile belirlenmesi
Determination of fibrinolytic bacteria ratio by polymerase chain reaction analysis in alveolitic cases developed after tooth extraction
- Tez No: 626967
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÜÇOK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diş çekimi sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri olan alveolar osteitis; çekim soketinde yara iyileşmesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Alveolit olgularında bakterilerin rolü birçok çalışmada gösterilmiştir. Ağız boşluğunda alveolite neden olabilen fibrinolitik aktiviteye sahip mikroorganizmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı diş çekimi sonrası alveolit ön tanısı ile başvuran hastaların çekim soketlerinden alınan örneklerin Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile incelenip T. denticola ve P. gingivalis oranlarının belirlenmesidir. Bu iki bakterinin varlığı ve alveolit olguları ile ilişkileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca alveolit nedenleri arasında sayılan diğer parametreler de değerlendirilmiştir. 56 hastadan alınan 50 adet örnek DNA ekstraksiyonun ardından T. denticola ve P. gingivalis için özgün primerler kullanılarak PZR ile incelendi. PZR ile incelenen 50 adet örneğin 38 tanesinde (%76) T. denticola DNA'sı; 16 tanesinde (%32) ise P. gingivalis DNA'sı saptandı. Bu sonuçlar dikkate alındığında T. denticola ve P. gingivalis bakteri türlerinin soketlerde büyük oranda bulunması ile alveolit oluşum mekanizmasıyla ilişkilendirilebileceği sonucu elde edilmiştir. P. gingivalis DNA'sı saptanan tüm örneklerde T. denticola da pozitif bulunmuş ve bu iki bakteri arasındaki sinerji ortaya koyulmuştur. Alveolit'in en sık alt çenede ve en sık alt üçüncü molar diş çekimi sonrası meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca anterior diş çekimlerinde alveolit'e rastlanmamıştır. En sık 50 yaş ve üzeri hastalarda alveolit görülmüştür ve çocuk hastalarda alveolit görülmemiştir. Alveolit ile ilişkisi olan diğer parametreler de değerlendirilmiş ve hastaların postoperatif uyarılara uymadığı, ağız hijyenine dikkat etmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alveolar osteitis, one of the most common complications after tooth extraction; It is a condition that occurs due to disruption of wound healing in the extraction socket. In the oral cavity; There are microorganisms with fibrinolytic activity that can cause alveolar osteitis. The aim of this study is to determine the ratio of T. denticola and P. gingivalis by PCR of the samples taken from extraction sockets of patients presenting with pre-diagnosis of alveolitis after tooth extraction. In addition, other parameters among the causes of alveolitis were evaluated. DNA was extracted from samples which were further analysed using the primers that are specific for T. denticola and P. gingivalis and then examined by PCR. T. denticola DNA was found in 38 (76%) of 50 samples examined by PCR; P. gingivalis DNA was detected in 16 (32%) of them. According to these results; It was found that T. denticola and P. gingivalis bacteria species can be associated with alveolite formation due to their high presence in the extraction sockets. T. denticola was also positive in all samples with P. gingivalis DNA and the synergy between these two bacteria was revealed. Alveolitis was found to occur most frequently in the lower jaw and most often after the third molar tooth extraction. In addition; alveolitis wasn't occurred during anterior tooth extraction. Alveolitis occurred most frequently in patients aged 50 years and older and no alveolitis was observed in pediatric patients. Other parameters associated with alveolitis were evaluated and it was concluded that patients did not comply with postoperative warnings and did not pay attention to oral hygiene.