Kifolordotik postüre sahip yetişkin sporcularda foam roller ve postür düzeltici egzersizlerin denge ve performans üzerine akut etkisi
Acute effect of foam roller and posture corrective exercises on balance and performance in adult athletes with kifolordotic posture
- Tez No: 626973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada kifolordotik postürdeki yetişkin sporcularda postür düzeltici egzersizlerin ve foam roller egzersizlerinin hangisinin daha etkin olduğu aydınlatılmak istenmiş olup, bu iki egzersizin denge ve performans üzerine akut etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, yaş ortalamaları 22,1 ± 3,45 olan 18 yaşından büyük 40 erkek sporcunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bireyler postür düzeltici egzersiz grubu (n=20), ve foam roller grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da uygulama öncesi dikey sıçrama testi, y balans alt ekstremite testi ve izometrik kas testi uygulanmıştır. Randomize olarak ayrılan her iki grup da uygulamadan hemen sonra tekrar değerlendirilmiştir. Postür düzeltici egzersiz grubunda uygulama sonunda dikey sıçrama testi, y balans alt ekstremite testi ve izometrik kas kuvveti testinde anlamlı bir artış olmuştur (p0,05). Sonuç olarak; yaptığımız çalışma ile postür düzeltici egzersizlerin ve foam roller egzersizinin ikisinin de denge ve performansın bazı parametreleri üzerine akut olarak pozitif etkisinin olduğu bulunmuştur. Foam roller, sol anterior denge testi ve izometrik kas testi dışında postür düzeltici egzersizlere göre akut olarak daha etkin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to clarify which posture corrective exercises and foam roller exercises are more effective in adult athletes with kifolordotic posture and to investigate the acute effects of these two exercises on balance and performance. The study was carried out with the participation of 40 men athletes over 18 years of age with an average age of 22.1 ± 3.45. The individuals were divided into two groups as posture corrective exercise group (n = 20) and foam roller group (n = 20). Vertical jump, y-balance lower extremity test and isometric muscle strength test were applied to both groups before application. Both grops were randomized and re-evaluated immediately after application. There was a significant increase in the vertical jump test, y-balance lower extremity test and isometric muscle strength test in the posture corrective exercise group (p0,05). As a result; our study found that both posture corrective exercises and foam roller exercise had an acute positive effect on some of balance and performance parameters. Foam roller was found to be acutely more effective than posture corrective exercises except in anterior Y balance test and isometric muscle test.