Nodüler guatrı olan kişilerin günlük iyot tüketim miktarlarının anket yoluyla saptanması ve papiller tiroid kanser ile ilişkisi
Determination of the quantity of daily iodine consumption of people with nodular guatr through survey and relationship with papiller thyroid cancer
- Tez No: 626974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Guatr, tiroid glandının diffüz ya da nodüler olarak büyümesidir. Tiroid nodülleri, tiroid bezindeki ayrı lezyonlar olarak tanımlanır. Tiroid nodülü, fiziksel palpasyon yapılan erişkinlerin yüzde 5-10'unda, ultrasonografi yapılan kişilerin yüzde 50-70'inde görülen, yaklaşık yüzde 5-10'unda malignite riski olan, çok yaygın endokrin bir hastalıktır. Tanısal yaklaşımlardaki gelişmelerin de rolü olduğu düşünülmekle beraber tiroid nodüllerinin prevelansı artmaktadır. Buna bağlı olarak son yıllarda dünya genelinde tiroid kanseri insidansı da hızla artmaktadır. En sık görülen tiroid kanseri türü papiller tiroid kanseridir (PTC) ve tüm tiroid kanserlerinin yüzde 85-90'ını oluşturur. Dünya çapında guatr için en önemli risk faktörü kuşkusuz iyot eksikliğidir (ID). ID tiroid fonksiyon bozukluğuna neden olabilir; diffüz guatr veya nodüler guatr (NG) oluşumu ile sonuçlanır. Tiroid kanseri genetiğe dayalı bir hastalıktır, ancak çevresel faktörler de gelişiminde rol oynayabilir. Potansiyel çevresel risk faktörleri arasında, özellikle yüksek iyot alımı vardır. Bu araştırmanın temel amacı, tiroid nodüllerinde benign ya da malign ayrımının yapılması için altın standart test olarak kabul edilen ince iğne aspirasyon biyopsisi (FNAB) yapılan hastalarda besin tüketim sıklığı anketi (FFQ) ile günlük iyot tüketim durumunu her iki grup için saptamaktır. Aynı zamanda, benign (64) ve PTC (50) gruplarında iyottan zengin besinlerin ve guatrojen besinlerin tüketim sıklıkları, antropometrik ölçümleri, otoimmünite göstergesi olan TPOAb (Anti tiroid peroksidaz antikoru) ve TgAb'yi (Anti tiroglobulin antikoru) ve diğer kan tahlili değerlerini belirleyip; son olarak ultrasonografideki nodüllerinin bazı özeliklerini değerlendirip farlılıkları karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Goiter is the diffuse or nodular enlargement of the thyroid gland. Thyroid nodules are defined as separate lesions in the thyroid gland. Thyroid nodule is a very common endocrine disease, which is seen in 5-10 percent of adults by physical palpation, in 50-70 percent by ultrasonography and in approximately 5-10 percent of patients with malignancy risk. The prevalence of thyroid nodules is increasing and it is thought that advances in diagnostic approaches play a role. As a result, the incidence of thyroid cancer is increasing rapidly in recent years. The most common type of thyroid cancer is papillary thyroid cancer (PTC) and accounts for 85-90 percent of all thyroid cancers. The most important risk factor for goiter worldwide is undoubtedly iodine deficiency (ID). ID can cause thyroid dysfunction; diffuse goiter or nodular goiter (NG). Thyroid cancer is a genetically based disease, but environmental factors may also play a role in its development. Potential environmental risk factors include particularly high iodine intake. The main purpose of this study was to determine the daily iodine consumption status for both groups by using of food consumption frequency questionnaire (FFQ) in patients undergoing fine needle aspiration biopsy (FNAB), which is accepted the gold standard test for differentiating benign or malignant thyroid nodules. At the same time, determining iodine-rich foods and guatrogenic nutrient consumption frequency, anthropometric measurements, TPOAb (Anti thyroid peroxidase antibody) and TgAb (Anti thyroglobulin antibody), an autoimmune indicator, and other blood assay values of the benign (64) and PTC (50) groups and finally, evaluating some features of the nodules on ultrasonography and identifying differences.