Investigation of mechanical properties of carbon nanotubes integrated thermoplastic composites
Cnt entegre termoplastik kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 626989
  2. Yazar: AHMED MOHAMED BASEM AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNT'ler) (ağırlıkça %0 ve %0.9) ve modifiye çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNTs-COOH) (ağırlıkça %0 ve %0.9), polietilen tereftalat ve takviye liflerinin termoplastik polimeri ile birleştirildi ve kompozitler üretildi. Üretilen numuneler üç noktalı bükülme testlerine tabi tutuldu. 0° yönde modifiye edilmiş çok duvarlı karbon nanotüplere (MWCNTs-COOH) sahip numuneler 0° yönde MWCNTs-COOH içermeyen örnekler ile karşılaştırıldığında %58 oranında daha fazla eğilme modülü ve %14 oranında daha fazla eğilme mukavemeti değeri sergiledi. Elde edilen sonuçlara göre, entegre termoplastik kompozitin eğilme özelliklerinin mekanik testlerinin, karbon nanotüplerin eklenmesiyle artacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within this study, multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) (0 and 0.9wt%) and modified multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs-COOH) (0 and 0.9wt%) were combined with the thermoplastic polymer of polyethylene terephthalate and reinforcement fibers of the glass fiber to fabricate hybrid composites with non-crimp fabrics (NCFs). The fabricated samples were subjected to three-point bending tests. Samples with modified multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs-COOH) in 0° direction exhibited highest value of flexural properties with an improvement of 58% flexural modulus and 14% flexural strength compared to that samples without MWCNTs-COOH in 0° direction. According to the obtained results most likely that the mechanical tests of the flexural properties of the integrated thermoplastic composite will increase with the addition of carbon nanotubes.