Yem baklasında (vicia faba var-minör) ekim sıklığının verim üzerine etkileri
  1. Tez No: 627
  2. Yazar: AYŞENUR TOKAÇ(GÖKBEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
23- VII. ÖZET Bu deneme; yem baklası (Vicia faba var. minör)'nın 3 ayrı ekim sıklığında (20,40,60 bitki/m"), 1984-1985 ekim döneminde Bornova koşullarında, tesadüf blokları deneme deseninde ekilmesi ne göre düzenlenmiştir. Bu çalışmada Uç ayrı ekim sıklığının verim özellikleri üzerine yaptığı etkiler araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 2 1. Ekim sıklığının artması ile bitki boyu 40 bitki/m sık lığına kadar artmış, daha sonraki artış dikkate değer olmamıştır. 2. Ekim sıklığının artması, bitkide bakla sayısını ters bir şekilde etkilemiş ve en yüksek bitkide bakla sayısı 20 bitki/ 2 m sıklığında elde edilmiştir. 2 3. Bakladaki tohum sayısı en yüksek değerine 40 bitki/m sıklığında ulaşmıştır. o 4. En önemli verim özelliği olan dane verimi de 40 bitki/m sıklığında en büyük değerine erişmiştir. 5. Son olarak ele alınan verim özelliği bin dane ağırlığı olmuş ve bu özellik bitki sıklığından etkilenmemiştir. 2 Sonuç olarak en ideal ekim sıklığının 40 bitki/m olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
24. SUMMARY In this experiment, the horsebean (Vicia faba)was sown in three different sowing frequency (20,40,60 plant/m") according to experimental design of coincidental blocks under Bornova con ditions in 1984-1985 sowing period. In this experiment, the effects of three different sowing frequency on production charac teristics were researched. The results are as the fallowing; 2 1. The plant height increased to 40 plant/m freguency as the sowing frequency increased and the following increases weren't taken in to consideration. 2. The increase in sowing frequency conversly affected hor sebean number of plant and the horsebean number of the highest 2 plant was calculated as 20 plant/m frequency. 2 3. In the 40 plant/m frequency, the seed number of the horsebean was at the highest valve. 4. The done production which is the most important produc- 2 tion chracteristic reached its highest value in 40 plant/m frequency. 5. The weight of thausend done was investigatec as the last production chracteristic plant frequency had no effect on this production characteristic. It has been consequently accepted that, the perfect sowing. 2 frequency is the 40 plant/m.