Mercimeğin çeşitli gelişme dönemlerinde topraktan kaldırdığı besin maddeleri ve büyümesi ile verim arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 626
  2. Yazar: H. LEVENT ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
VI - ÖZET Bornova koşullarında, mercimeğin çeşitli gelişme dönemlerinde topraktan Kaldırdığı besin maddeleri ile büyümesi ve verim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. 1- Vegetasyanun başlangıcından itibaren Bitki Boyu, Yan Dal Sayısı Kök ve Toprak Üstü Aksamı giderek artmış, olgunluk döneminde Bitki Boyu Kök ve Toprak Üstü Aksamında azalmalar görülmüştür. 2- Vegetatif gelişme dönemi boyunca alınan besin maddeleri miktarı- da, oluşturulan kuru madde artışına paralellik göstermiş, olgunluk döne minde, yine kuru madde azalmasına paralel, besin maddesi içeriğinde azalmalar olmuştur. 3- Bitkide bakla sayısı ve 1DDD dane ağırlığı verimle paralellik göstermiştir. 4- Uegetasyon dönemi boyunca kaldırılan tüm azot, fosfor ve po tasyum ve oluşturulan kuru madde dikkate alındığında : Çıkıştan itibaren birinci dönemde; Azotun % 6,4 ü, fosforun -%5, 3 u, potasyumun % 5,8 i; İkinci dönemde; Azotun % 48,5 i, fosforun % 35,6 sı, ve potasyumun % 76,1 i; Üçüncü dönemde ; Azotun % 45,1 i, fosforun % 58,5 i, potasyumun % 18, 1 i kaldırılmıştır. Yine tüm öuıgelişme dönemlerinde oluşturulan kuru madde miktarları sırasıyla; % 3^2, % 37,4,ve % 59,4 olmuştur. Olgunluk döneminde ise % 10' luk bir kuru madde kaybına karşın; Azotta % 34,7, fosforda %29,8, potasyumda % 33,1 oranında azalmalar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY İn this research, it vas studied the relationships between the nutri ents from soil taken by the lentil in its varions development periods - and growth, consequently grain yield under conditions in Bornova. 1- From the beginning of vegetation on, the plant on the soil went up increasingly but at maturity the characteristics mentioned appearet to decrease. ?.'? 1 2- During the vegetative period, the amount of nutrients taken incre ased in conjunction with the increase in the supply of dry matter. 3- in concerning all of the nitrogen, phosphorus, potassium and dry- matter, at the first period from the emergency on the 6,4 percent of nitrogen, the 5,8 percent of potassium, the 5,9 percent of phosporus, also for the second period, the 48,5 percent of nitrogen, the 35,6 per cent of phosporus and the 76, 1 percent of potassium; And at the third period, the 45,1 percent of nitrogen, the 58,5 percent of phosporus, and 18, 1 percent of potassium were taken. İn the maturity, it appeared tobe decreases of the 34,7 percent in nitrogen, the 29,7 percent in phosphorus and the 33,1 percent in potassium. Also all the periods mentioned, the amounts of the dry matter tobe occured were the 3,2, 37,4 and 59,4 percent for first, second and third periods, respectively. in the maturity the amount of dry matter to be occured ppeared A decrease of 10 percent, in contrary to otherperiods,