Kuzey Suriye jeopolitiğinde Zeytin Dalı Harekâtı: Önemi ve sonuçları
The Operation Olive Branch in Northern Syria geopolitics: Its significance and results
- Tez No: 627017
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Geography, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 20 Ocak 2018 tarihinde terörle mücadele kapsamında gerçekleştirmiş olduğu Zeytin Dalı Harekatı'nın Kuzey Suriye jeopolitiği bağlamında tetkik edildiği bu çalışma üç bölümden teşekkül ettirilmiştir. Birinci Bölümümüzde inceleme alanımız olan Suriye'nin siyasi tarihi kısaca ele alınmış ve yakın zaman Türkiye-Suriye ilişkilerinin gidişatı ortaya konulmaya gayret edilmiştir. İkinci Bölümümüzde jeopolitik kavramının mahiyeti irdelenerek bu konudaki ön plana çıkan teorilerden bahsedilmiş ve Suriye bu çerçeve ile araştırılmaya tabi tutulmuştur. Üçüncü Bölümümüzde ise Suriye iç savaşının kökenlerine inilmeye çalışılarak iç savaşın başlangıcından günümüze kadar meydana gelen gelişmeler ışığında ortaya çıkan karmaşık denklem ve Türkiye'nin mezkur bölgede yaşanan küresel bilek güreşindeki konumu ayrıca dış politikası anlamlandırılmaya uğraşılarak mezkur harekata kadar gelinen süreç ele alınmıştır. Türkiye'nin milli güvenliğini ve kamu düzenini tehlike altına sokan PKK terör örgütünün Suriye yapılanması olan PYD, küresel siyasi satranç tahtasında piyonluk vazifesini üstlenmiştir. Suriye iç savaşı neticesiyle ortaya çıkan istikrarsızlık ve sürekli çatışma halinden faydalanarak, fiili bir biçimde Türkiye'nin güney sınırları ötesinde vekil aktör haline dönüşmüş ve devletleşmeye kalkışmıştır. Bunun sonucunda Türkiye inisiyatif alarak sınır dışı operasyon gerçekleştirmiştir. Çalışmamız ana hatlarıyla Türkiye'nin bu süreci nasıl yönettiğini tartışmaktadır. Ayrıca bu operasyonun nedenleri masaya yatırılmış, gerekliliği ve meşruluğu ortaya konmuştur. Öte yandan çalışma, harekat sonrası fiili olarak güvenli hale getirilen Afrin bölgesi ile alakalı çeşitli analizleri ve Suriye krizinin geleceği ile ilgili birtakım önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey conducted The Operation Olive Branch in 20th January 2018 within the scope of fight against terrorism. This study scrutunise this operation in the context of Northern Syrian geopolitics and is composed of three chapters. In the first chapter, the Syrian political history, which is our investigation area, is briefly handled and the state of affairs of the recent Turkey and Syria relationship has been tried to be revealed. In the second chapter, by examining the nature of the concept 'geopolitics' prominent theories in this subject are mentioned and Syria is investigated within this framework. In the third chapter, by retracing the roots of the Syrian civil war and by trying to interpret the complex equation that emerged in the light of developments from the beginning of the civil war and the position of Turkey in the global arm-wrestling in aforesaid region besides the foreign policy of Turkey, the process up to the aforementioned operation has been discussed. PYD, which the Syrian structure of the PKK terrorist organization that puts Turkey's national security and public order in jeopardy, assumed the pawn role on the global political chess board. By taking the advantage of instability and constant conflict as a result of Syrian civil war, PYD has become a proxy actor beyond Turkey's southern borders and attempt to be a state. Therefore, Turkey took the initiative and made a cross-border operation. Our study mainly discuss how Turkey manage this process. Also the reasons of this operation are laid on the table and the necessity and the legitimacy of it are revealed. On the other hand, the study includes the analyzes about the Afrin territory, which is made secure and proposals about the future of the Syrian crisis.