Tanzimat Döneminde Anadolu'da konar-göçer aşiretler (1839-1876)
Nomads tribes in Anatolia in Tanzimat Reform Era (1839-1876)
  1. Tez No: 627071
  2. Yazar: FATMA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Osmanlı Devleti, Tanzimat Fermanı ile birlikte askeri, mali ve idari alanlarda değişim ve dönüşüm içerisine girmişti. Merkezi otoritenin etkisinin artırılması amacıyla Vilayet nizamnameleri çıkarılmış, halkın temsilcilerinin katıldığı meclisler teşkil edilmiştir. Diğer taraftan hazinenin güçlendirilmesi için vergi tahsilatı konusunda muhassıllık sistemi hayata geçirilmiş; ancak başarılı olmamıştır. Ardından herkesin ödeme gücünü esas alan vergi anlayışı ile sayımlar gerçekleştirilmiştir. Askeri sahada yeni kurulan ordunun nefer sayısının artırılması amacıyla kur'a sistemi başlatılmıştır. Tüm bunlar için ise halkın güvenliğinin sağlanması adına girişimlerde bulunulmuş, halkın tüm kesimiyle temas kurulmaya çalışılmıştır. Bu tez, Osmanlı Hükümeti'nin Tanzimat dönemi politikaları içerisinde konar-göçer aşiretlerle ilgili askeri, mali ve idari alanlardaki politikalarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire entered a transition and revolution in military, financial, and administrative fields with the imperial edict of Gülhane. In order to increase the influence of the central authority, the provincial regulations were issued and parliaments in which the public representatives participated. On the other hand, the system of muhassıllık had been put into practice regarding the collection of taxes for strengthening the treasury, but it had not been successful. Then, counting was carried out with the understanding of tax, which was based on the paying ability of people. In order to increase the number of soldiers of the newly army that was newly developed in the military field, kur'a system was launched. For all these, attempts had been made to ensure public safety, and efforts had been shown to contact all the segments of the public. The present dissertation reveals the military, financial, and administrative policies of the Ottoman Empire regarding the nomadic tribes within the policies of Tanzimat reform era.