Annelerdeki depresyon belirtileri ve çocuklardaki kaygı belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Anne-çocuk bağlanma stillerinin aracı rolü
Examining the relationship between maternal depression and child anxiety symptoms: The mediating role of mother-child attachment styles
- Tez No: 627072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATIMA TUBA YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerin depresyon belirtilerinin 4-6 yaş aralığındaki çocukların kaygı belirtilerine olan etkisi incelemektir. Anne-çocuk bağlanmasının bu ilişkide aracı rol oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 4-6 yaş arasındaki çocuklar ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplamda 125 anne ve çocuk katılım sağlamıştır. Veri toplama aşamasında Beck Depresyon Envanteri (BDE), Kaygı Testi ve Oyuncak Aile Öykü Tamamlama Testi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre çocukta kaygı ve anne depresyonu puanı arasında, çocukta kaygı ve bağlanma arasında ve son olarak anne depresyonu ile bağlanma arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Annelerdeki depresyon belirtilerinin çocuklardaki kaygı belirtilerine olan etkisinde anne-çocuk bağlanmasının aracı rolünün değerlendirilmesi amacıyla Basit Aracı Değişken Analizi yürütülmüştür. Yapılan Basit Regresyon Analizi sonucunda çocuktaki kaygı belirtilerinin, bağlanma ve annenin depresyon belirtileri tarafından anlamlı şekilde yordandığı saptanmıştır. Aynı zamanda anne depresyon belirtileri bağlanmayı anlamlı şekilde yordamıştır. Basit Regresyon Analizinin sonuçlarına göre annelerdeki depresyon belirtileri ve çocuklardaki kaygı belirtileri arasındaki ilişkide anne-çocuk bağlanması aracı rol oynamamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış̧tır.
Özet (Çeviri)
In this study, mother-child attachment styles were investigated as a potential mediator on the effect of maternal depression symtomps on the development of anxiety symtomps in children aged between 4 and 6. 125 pairs of mothers and children aged between 4 and 6 participated in the investigation. Beck Depression Inventory (BDI), Anxiety Test and Doll Story Completion Task were used in data collection. In correlational analysis, it was found that there are significant relationships between mothers' depression scores and children's anxiety scores; children's anxiety scores and attachment styles; and mothers' depression scores and attachment styles. Simple Regression Analysis showed that children's anxiety scores were predicted attachment and mothers' depression scores. Also, mothers' depression scores predicted attachment styles. In order to investigate the mediating role of child-mother attachment styles in the relationship between mothers' depression symtomps and children's anxiety symtomps, Simple Mediator Analyses were conducted. Results showed that mother-child attachment styles had no mediating effect on the relationship between mothers' depression symptomps and children's anxiety symtomps. Findings of the study were discussed in the light of relevant literature.