Türkiye'de neoliberal otoriter devletin inşası sürecinde yürütme organına kısmi yasama yetkisi verilmesi: Cumhurbaşkanlığı kararnamesi
A partial legislative power to the executive branch at the neoliberal authoritarian state building process in Turkey: Presidential decree
- Tez No: 627110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Türkiye'de 2017 Anayasa değişikliği ile parlamenter sistem terk edilmiştir. Yeni hükümet sisteminde yürütme organını oluşturan Cumhurbaşkanı merkezi bir konuma sahiptir. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri çıkarabilmek, Cumhurbaşkanını verilmiş önemli yetkilerden biridir. Bu çalışma, kuvvetler ayrılığı ilkesiyle, devletin otoriterleşmesi ve yürütmenin güçlenmesi eğilimi bağlamında Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini konu edinmektedir. Bu kapsamda öncelikle kuvvetler ayrılığı ilkesi, hükümet sistemleri ve Türkiye'de hükümet sistemlerinin evrimi incelenmiştir. Ardından devletin otoriterleşmesi ve yürütmenin düzenleyici işlem yetkisi ele alınmıştır. Son olarak, olağan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile olağanüstü hâl ilanından sonra çıkarılan kanun hükmündeki Cumhurbaşkanlığı kararnameleri iki başlık altında ayrıntılı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, by constitutional amendment in 2017 it was abandoned parliamentary system. The President, who forms the executive branch in the new government system, occupies a central position. One of the important powers given to the President is to be able to issue Presidential decrees. This study focuses on Presidential decrees in the context of the principle of separation of powers, the authoritarianism of the state and its tendency to strengthen the executive. In that context the principle of separation of powers, government systems and the evolution of the system of government in Turkey were examined. Then, the authoritarianization of the state and the regulatory power of the executive were discussed. Finally, the ordinary Presidential decrees and the Statutory Presidential decrees issued after the declaration of the state of emergency are interpreted in detail under two headings.