Su sporları kapsamında Türkiye'deki turizm işletmelerinde rekreasyon programlarının yönetimi: Ege Bölgesi için bir durum analizi
The management of recreation programmes from the perspective of water sports: The analysis of the case of the Agean Region
  1. Tez No: 627123
  2. Yazar: HAKAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'nin Ege Bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı turizm işletmelerinin yöneticilerinin rekreatif su sporları ile ilgili yönetsel görüşlerinin tespit edilmesi ve Ege Bölgesinde hizmet veren beş yıldızlı otellerin web sitelerindeki rekreatif su sporları hizmetleri ile ilgili tanıtım ve bilgilendirmeye yönelik içerikler incelenmiştir. Araştırma amaçları kapsamında nitel araştırma deseni seçilerek nitel veri toplama tekniklerinden görüşmeden faydalanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarının seçiminde ise“ölçüt örneklem”yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, Muğla, İzmir ve Aydın illerinin deniz kıyısında olan ilçelerde bulunan 5 yıldızlı 104 otelin web sitesi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında otel işletmelerinin genel olarak web sitelerinde rekreatif su sporları ile ilgili yeterli içerik ve bilgi sunmadıkları görülmektedir. Web siteleri incelenen 104 beş yıldızlı otelden sadece 44'ünün web sitesinde rekreasyon ile ilgili menü bulunurken bu otellerin sadece 25'inde sunulan hizmete yönelik görseller yer almaktadır. Buna karşın sadece bir otelde sunulan rekreatif su sporlarına yönelik etkinlik yönergesi bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar rekreatif su sporlarını olmazsa olmaz olarak görmektedirler. Aynı zamanda coğrafi şartların rekreatif su sporlarının sunumunda kritik bir öneme sahip olduğunu belirtmişlerdir. Buna karşın son yıllarda müşteri profilindeki değişim ve müşteri beklentilerinin farklılaşmasının su sporların olan talebi azalttığı belirlenmiştir. Nitel araştırma bulgularına bakıldığında otel yöneticilerinin rekreasyon kavramını genel olarak eğlence, dinlenme, dinlence ve kaynaşma gibi eylemler ile ilişkilendirdiği ortaya çıkmıştır. Otel yöneticilerine göre, rekreatif su sporları ile ilgili temel eksikler ise nitelikli hizmet eksikliği, koordinasyonsuzluk, tanıtımların yetersizliği ve yetersiz personeldir. Otel yöneticileri, rekreatif su sporları ile ilgili temel riskleri ise kaza riski, ölüm riski, çevresel riskler ve güvenlik riskleri olarak kategorize etmişlerdir. Otel yöneticileri, otellerinin tercih edilmesinde rekreatif su sporlarının önemli etkileri olduğunu belirtmişlerdir. Araştırma bulguları sonucunda gerek politika yapıcılara gerek uygulamacılara gerekse de akademisyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is provide a stiuational analysis of the recreational water sports services management in tourism enterprises in the Aegean Region. Additionally, within the scope of the research, the contents of the websites of the hotels serving in the areas near the sea were examined for promotion and information they have provided about the recreational water sports services. In the study qualitative research“criterion sampling”method was used in the selection of participants. Additionally, the websites of 104 5-star hotels in the seaside resorts of Muğla, İzmir and Aydın provinces were examined. According to the results of the study, it is seen that hotel businesses generally do not provide sufficient marketing communications content and information on their websites about the recreational water sports. Out of 104 five-star hotels whose website has been examined, only 44 of them had recreation-related menus, while only 25 of these hotels hadimages relating to water sports. On the other hand, there is an activity directive for recreational water sports offered in only 1 hotel. In the qualitative part of the study, the participants stated that recreational water sports are indispensable for hotel businesses. They also stated that geographical conditions have a critical importance in the presentation of recreational water sports. On the other hand, it has been determined that the change in customer profile and differentiation of customer expectations in recent years have reduced the demand for water sports. Considering the qualitative research findings, it was revealed that hotel managers generally associate the concept of recreation with activities such as entertainment, rest, relaxation and socialization. According to the hotel managers, the main deficiencies in recreational water sports are the lack of qualified service, lack of coordination, inadequate promotion and inadequate personnel. Hotel managers have categorized the basic risks related to recreational water sports as accident risk, death risk, environmental risks and safety risks. Hotel managers stated that recreational water sports have an important effect on customers' choice of their hotels. Based on the findings of the study recommendations have been to the policy makers, practitioners and academics.