Türkiye ve almanya'nın kamu diplomasisi faaliyetleri: Karşılaştırmalı bir inceleme
Türkiye and Germany's public diplomacy activities: A comparative analysis
- Tez No: 627185
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMER KASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Uluslararası ilişkilerde geleneksel diplomasi önemini korumakla beraber kamu diplomasisi de geleneksel diplomasi gibi önem kazanmıştır. Bu yönüyle ülkelerin uluslararası sistemdeki konumlarını belirlemede etkili faktörlerden birisi haline gelmiştir. Yumuşak gücün kullanım alanı olarak öne çıkan kamu diplomasisi, geleneksel diplomaside bir dönüşümü de zorunlu kılmış ve dış politikada yeni yaklaşımların gelişmesine ortam hazırlamıştır. Türkiye bu alanı bir politika aracı olarak sistemli bir şekilde kullanma noktasında gelişmiş birçok ülkeye kıyasla biraz gecikmiş olsa da son dönemlerde etkin bir şekilde değerlendirdiğini söylemek mümkündür. Bu çalışmada Türkiye ile karşılaştırmalı olarak inceleyeceğimiz Almanya, ilk uygulama örnekleri 18. yüzyıla dayanan faaliyetleriyle bu alanı etkin şekilde kullanan ülkelerden birisidir. Çalışmada Türkiye ve Almanya'nın kamu diplomasisi faaliyetlerinin karşılıklı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Öncelikle kavramsal çerçevenin oluşturulması amacıyla diplomasi, kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramları üzerinde durulmuştur. Kamu diplomasinin uygulama alanları, konuları ve araçları incelendikten sonra kamu diplomasisine dair kuramsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Çalışmanın ana bölümünde Türkiye ve Almanya'nın kamu diplomasi faaliyetleri tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Bu bölümde her iki ülkenin kamu diplomasisine dair genel görünüm ve karakteristik özelliklerinin öne çıkarılması hedeflenmiştir. Devamında, Türkiye ve Almanya'nın kamu diplomasisi faaliyetleri, öne çıkan faaliyet alanları, konuları ve aktörleri üzerinden incelenmiştir. Elde edilen veriler kamu diplomasisi kuramlarının açıklayıcı sınırları çerçevesinde yorumlanarak Türkiye ve Almanya'nın kamu diplomasisi faaliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
While traditional diplomacy remains important in international relations, public diplomacy has also gained significance like traditional diplomacy. In this regard, it has become one of the effective factors in determining a country's position in the international system. Public diplomacy, which stands out as a field for the use of soft power, has necessitated a transformation in traditional diplomacy and paved the way for the development of new approaches in foreign policy. Although Türkiye may have been somewhat delayed compared to many other countries in systematically using this field as a policy tool, it can be said that in recent years it has effectively utilized this field. In this study, we aim to examine the public diplomacy activities of Türkiye and Germany comparatively. Firstly, to establish the conceptual framework, diplomacy, public diplomacy, and soft power concepts are discussed. After examining the application areas, topics, and tools of public diplomacy, theoretical approaches to public diplomacy are addressed. In the main section of the study, the public diplomacy activities of Türkiye and Germany are discussed within the historical context. The aim of this section is to highlight the general outlook and characteristic features of public diplomacy in both countries. Subsequently, the public diplomacy activities of Türkiye and Germany are examined through prominent areas of activity, topics, and actors. The data obtained are interpreted within the explanatory boundaries of public diplomacy theories, and the public diplomacy activities of Türkiye and Germany are compared.