Hydro-hegemony of The International Fund for saving The Aral Sea (IFAS) in Central Asia
Uluslararsı Aral Gölü'nü Kurtarma Fonu'nun Orta Asya'daki hidro-hegemonyasi
  1. Tez No: 627202
  2. Yazar: SAMAGAN ZHANALİEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARACCO LUCIANO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sovyetler Birliği‟nin yıkılmasından sonra, Orta Asya‟da su kaynakları üzerinde anlaşmazlık kaçınılmaz olarak öngörülmekteydi. Ancak, Orta Asya ülkeleri, bağımsızlığından kısa bir süre sonra harakete geçtiler ve Aral Göl‟ü havzası kıyıdaş organizayonun - Uluslararası Aral Göl‟ü Kurtarma Fonu (IFAS), kapsadığı kurumsal ayarlamaları oluşturdu. Bu ileriye yönelik önemli adım olagelmişken, uluslararası topluluk genelde bunu işbirlikçi aranjman olarak yorumlayarak ve anlaşmazlık olmamamsının ana nedeni olarak görmüştür. IFAS bölgesel (havza) tarafların bir araya gelip acil sorunları çözebileceği bölgesel platform dönüşüleceği ümidi oluşmuştur. Asimetrik güçlerin rolünu hesaba katmada basarısız olmasına rağmen, bu aynı zamanda sınırlar arası su anlaşmazlıklarının başarılı ve katılımcı çözümlerin işareti olarak IFAS‟ın rolünun aşırı vurgulanmasına/abartılmasına neden olmuştur. Nehir havza organizasyonlar (RBO) ve IFAS‟ın değer ve potansiyel tesirlerinin kabullenmiş ve değeri anlaşılmışken, gücün ve politikanın sınıraşan su yönetimindeki rolünü kabullenmek akıllıcadır.“Kime ne kadar su ve nasıl?”sorusunu araştırmada daha güçlü devletler sıklıkla, paylaşılmış su için daha fazla kendi lehinde güç oluşturmak için farklı güç kaynaklarını kullanmıştır. Önceki araştırmalar kurumsal ayarlamalar/oluşumlar yapısal eşitsizliklere ve etkisiz su yonetimi ile sonuçlanmasına hatta anlaşmasızlıkların daha da kötü duruma düşebileceğine katkı yaptığını göz önüne koymuştur. Güç ve hegemonya ilişkilerini dikkate alarak, bu çalışma Londra Su Araştırma Grubu tarafindan oluşturulan hidro-hegemonya konsepti kullanmıştır. Bu çerçeve IFAS çalışmasını analiz etmek için kullanılacaktır. Bu çalışma, IFAS etrafında oluşan, yukarı akım Orta Asya devletlerinin alt akım hegemonların çıkarlarına çalışan araç olarak gören Orta Asya devletlerinin ihtilaflarını tartışacaktır. Asıl amaç, IFAS‟ın nasıl hegemonize edildiği ve daha güçlü alt akım Orta Asya devletlerin çıkarlarına kullanıldığı ve su krizine katkı sağladiği sorusuna cevap aramaktır. Bu tez, CA WATER INFO bilimsel web sayfasındaki IFAS ile ilgili yayınlar ile birlikte, IFAS‟ın resmi web sitesinde yayınlanan resmi dokumanlar dahil olmak üzere IFAS çalışmaları ile resmi toplantı tutanakları, basın bültenleri, proje raporları ve yayınları da dahil olmak üzere IFAS‟ın çalışmasıyla ilgili resmi belgelere bakacak belge analizine dayanan nitel bir vaka calışması gerçekleştirecektir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union, it was predicted that conflicts over water resources would be inevitable in Central Asia. However, very shortly after independence Central Asian states have mobilized and established institutional arrangements including the river basin organization - the International Fund for Saving the Aral Sea (IFAS). While this has certainly been a big step forward, international community often interpreted it as a cooperative arrangement and saw it as one of the core reasons why violent conflicts have not occurred here. It was hoped that IFAS would turn into a regional platform where riparians could come together to solve urgent issues. This also led to the further overemphasis of the role of IFAS as a sign of successful and cooperative solutions for transboundary water conflicts, which fails to look into the role of asymmetric power relations. While the value and potential virtues of RBOs and IFAS are recognized and appreciated, it is also important to be mindful of the role of power and politics in transboundary water management. In the quest for“who gets how much water and how”, more powerful states often utilize different sources of power to sustain more favorable conditions in their control over shared water. Previous studies have demonstrated how institutional arrangements may contribute to structural inequality and result in more inefficient water management, which upon accumulation may further contribute to the escalation of a conflict. Recognizing the relation of power and hegemony, this research utilizes the hydro hegemony concept developed by a group of scholars from the London Water Research Group (LWRG). This framework will be used to analyze the work IFAS. This paper will test the ongoing controversy around the IFAS, according to which upstream Central Asian states see it as a biased tool that serves the interests of downstream hegemons. The main goal is to answer the question of how IFAS has been hegemonized and utilized in the interests of stronger downstream riparians of Central Asia and thereby contributed to the water crisis. The thesis will conduct a qualitative case study based on document analysis, which will look into official documents related to the work of the IFAS including information published on the official website of the IFAS, minutes of meetings, press releases, project reports as well as publications related to the IFAS on the scientific website CA WATER INFO.