Nil Havzası üzerindeki hegemonik yapının uluslararası hukuku etkisizleştirmesi: Mısır-Etiyopya örneği
Ineffectiveness of international law by the hegemonic structure on the Nile Basin: The case of Egypt-Ethiopia
- Tez No: 860607
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez üç ana bölüm ve toplam beş alt başlıktan oluşmaktadır. İlk ana bölümde Nil Nehrinin coğrafik yapısı anlatılmıştır. Böylece tezin daha iyi kavranması ve şematize edilmesi sağlanmak istenmiştir. İkinci ana bölüm iki alt başlıktan oluşmuştur. İlk alt başlıkta hukuki anlamda uluslararası sular, yukarı kıyıdaş, aşağı kıyıdaş gibi kavramların açıklaması yapılmış, ardından uluslararası alanda konu ile alakalı antlaşmalara ve belgelere değinilmiştir. İkinci alt başlıkta ise Nil Nehri özelinde kıyıdaşlar arasında yapılan antlaşmalara yer verilerek genelden özele sorunun gelişimi ve nedeni anlatılmak istenmiştir. Üçüncü ana bölümün ilk alt başlığını taşıyan bölümde Mısır'ın geçmişten bu yana Nil nehri ile olan bağlantısı ve aynı zamanda hegemonyanın bölgede nasıl oluştuğu incelenmiştir. Ayrıca son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte Mısır'ın hegemonyasını nasıl devam ettirdiği, Etiyopya'nın buna karşılık neler yapabildiği anlatılmıştır. Bu bölümde anlaşılmaktadır ki devletlerin gerek askeri gerek uluslararası alandaki iş birliklerinden meydana gelen“güçleri”, Nil Nehri sularının paylaşımında nehre bağımlılık ya da potansiyel kullanımlarından daha önemlidir. Böylece Nil Nehri sularının paylaşımı konusunda ortaya çıkabilecek yeni antlaşmaların bu güç ilişkilerine bağımlı olarak ortaya çıkacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main chapters and a total of five sub-titles. In the first main part, the geographical structure of the Nile River is explained. Thus, it was aimed to provide a better understanding and schematization of the thesis. The second main part consists of two sub-titles. In the first sub-title, legal terms such as international waters, upper riparian, lower riparian are explained, and then international treaties and documents related to the subject are mentioned. In the second sub-title, it was aimed to explain the development and reason of the problem from general to specific by giving place to the agreements made between the riparians in the Nile River. In the chapter bearing the first sub-title of the third main chapter, Egypt's connection with the Nile river since the past and how the hegemony was formed in the region were examined at the same time. In addition, it is explained how Egypt maintains its hegemony with the recent developments and what Ethiopia can do in return. In this section, it is understood that the“power”of states, which consists of both military and international cooperation, is more important than their dependence or potential use on the river in the sharing of the Nile River waters. Thus, it is understood that new agreements that may arise on the sharing of the Nile River waters will emerge depending on these power relations.