Anonim şirketlerde primli paylar
Premium shares in joint stock companies
- Tez No: 627220
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İtibarî değerli pay sisteminin benimsendiği 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda, itibarî değerden yoksun paylara izin verilmemiş, itibarî değerin ise en az bir kuruş olacağı hüküm altına alınarak, itibarî değere ilişkin asgarî kanunî sınır çizilmiştir (TTK m. 476.1). Bununla birlikte, payların itibarî değerin üzerinde bir bedelle ihraç edilmesi mümkün kılınmıştır (TTK m. 347.1). Anonim şirketlerin kuruluşta yahut sermaye artırımlarında itibarî değerin üzerinde bir bedelle ihraç ettiği paylar“primli pay”olarak adlandırılmaktadır. Anonim şirketlerde primli pay ihraç edilebilmesi için bir esas sözleşme hükmü yahut genel kurul kararı gerekmektedir (TTK m. 347.1). Kayıtlı sermaye sistemini benimsemiş anonim şirketlerde ise, yönetim kuruluna sermaye artırımı ile bağlantılı olarak; itibarî değerin üzerinde bir bedelle pay ihraç yetkisi tanınabilmektedir (TTK m. 460.4). Çalışmamız anonim şirketlerde primli payları konu almaktadır. Bu kapsamda, primli pay ihracı ve bu ihracı gerektiren sebepler, primli pay çıkarma zorunluluğu, primin ödenmesi ve genel kanunî yedek akçelere eklenen prim konuları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
No-par value share is not permitted under the Turkish Commercial Code No. 6102 which adopts the nominal value system. The minimum requirement of nominal value is found in TCC Article 476.1 which shall be at least one Turkish kuruş per share. However, issuing shares for a price higher than the nominal value is possible under TCC Article 347.1. Within the scope of this article, the shares issued by joint stock companies for a price higher than the nominal value by way of incorporation or capital increase are named“premium shares”. A provision in the articles of association or a decision of the general meeting is required in order to issue premium shares in a joint stock company (TCC Article 347.1). On the other hand, the companies adopting registered capital system, may authorize the board of directors to issue shares for a price higher than the nominal value in connection with capital increase (TCC Article 460.4). This study concerns premium shares in joint stock companies. Within this context, issuing of premium shares and reasons regarding the same, the obligation to issue premium shares, payment of the premium, and premium added to the legal reserves will be examined.