Anonim şirketlerde tek borç ilkesi
The no-further-liability principle in joint-stock companies
- Tez No: 983354
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Tek borç ilkesi, anonim şirket tipinin en kritik yapıtaşlarındandır. eTK 405/1'de hüküm altına alınmış bulunan bu prensip, TK 480/1'de“İlke”biçimindeki yeni madde başlığı ile yer almıştır. Çalışmada, tek borç ilkesinin diğer ilkeler ile ilişkisi ve bilhassa sınırlı sorumluluk ilkesi ile farkı açıklandıktan sonra kapsamı, TK 480/1'in sözü ve özü çer-çevesinde ele alınmış; tek borcu karşılayan sermaye borcu, kaynağı, hukuki niteliği, konusu, tutarı (bu bağlamda çıkarma primi), ifası ve ifa edilmemesi hususlarını da kap-sar biçimde irdelenip aktarılmış; tek borç ilkesinin istisnaları olan ikincil yükümlülükler ile esas sözleşmesel ceza koşulu kurumları incelenmiş; ardından esas sözleşmesel tah-kim klozu ve paylar üzerinde öncelik, alım, önalım, geri alım klozları, pay sahibinin TK 198 çerçevesinde bildirimde bulunma“yükümlülüğü”, payların itibari değerlerinin artı-rılması suretiyle sermayenin artırılması, haksız yere ve kötüniyetle alınan kâr payının iadesi (TK 512) ve bilanço zararlarının kapatılması için yükümlülük koyan kararların [TK 421/2-(a)] tek borç ilkesinin istisnası olup olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Limited liability is one of the most critical building blocks of the joint stock company type. In our thesis, we have examined the dimension of the principle of limited liability that touches upon the inability to impose an obligation on the shareholder by a record to be stipulated in the articles of association of the company, which is accepted as a different principle and can be translated as limited obligation of shareholders or single debt principle. This principle, which was found in the former TCC 405/1, has been included in the TCC 480/1 with a new article title as“Principle”. In this study, the scope of shareholders' limited obligation principle is analyzed within the framework of the wording and substance of Article 480/1; the capital obligation, which meets the single obligation, is examined and explained in a manner to cover the source, legal na-ture, subject matter, amount (in this context, the issue premium), its performance and non-performance; the ancillary obligations and the penalty clauses in the articles of association, which are exceptions to the principle of single obligation, are examined; afterwards, it is determined whether arbitration clause and priority, purchase, pre-emption and repurchase clauses on the shares, TCC 198, the increase of the capital by increasing the nominal value of the shares, TCC 512 and TCC 421/2-(a) are exceptions to the principle.