Cep telefonu elektromanyetik alanının kavrama gücü üzerine etkisi
The effect of mobile phone's electromagnetic field on hand grip strength
- Tez No: 627292
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik alanların sağlığa olan etkileri bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, baskın olmayan (nondominant) elde bir cep telefonu tutmanın, cep telefonunu tutmayan baskın (dominant) eldeki EKK ve dominant el tarafındaki omuz abduksiyon kuvveti ve omuz fleksiyon kuvveti ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Bu çalışma, gözlemsel tipte bir araştırmadır. Çalışma 15 Kasım 2019 – 20 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veri toplanmasında anket form, Uluslararası Fizik Aktivite Anketi Kısa Form ve Akıllı Cep Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Form kullanıldı. Araştırma için örneklem hacmi hesaplandı. Dâhil olma kriterlerini sağlayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18-30 yaş arası 61 erişkin kişiye çalışma grubu oluşturuldu. İki ortalamanın karşılaştırmasında Student t testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda iki yönlü varyans analizi kullanıldı. İki yönlü varyans analizi sonucu fark bulunması durumunda ana etki ve etkileşim etkileri karşılaştırmaları Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS 25.0 İstatistik Programı kullanıldı. İstatistiksel önemlilik düzeyi olarak p0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of electromagnetic fields emitted from mobile phones on health are known. The purpose of this study is to evaluate the relationship with hand grip force, shoulder abduction force and shoulder flexion force at the dominant hand which not holding a cell phone while holding a cell phone in the nondominant hand. This study is a research of observational type. The study was carried out from 15th November 2019 to 29th November 2019. Survey form, International Physical Activity Survey short form and Smart Cell Phone Addiction Scale short phone was used in data collection. Sample volume was calculated for the research. Working group created with 61 people aged 18-30 who providing the criteria for inclusion and agreeing to participate in the study. Student t test was used to compare the two averages. The two-way analysis of variance was used in comparison between groups. In case of the difference in two-way variance analysis, the main effects and interaction effects were compared with the Bonferroni corrected multiple comparison test. SSPS 25.0 statistical program was used in statistical analysis. P0.005 for each).