Sigara içen ve içmeyen peri-implantitisli hastalarda çeşitli lazer sistemlerinin klinik parametreler ve peri-implant sulkuler sıvı osteokalsin seviyesi üzerine etkisi
The effects of various laser systems on clinical parameters and peri-implant fluid liquid osteocalcin level in patients with smoking and NON-smoking peri-implantitis
- Tez No: 627320
- Danışmanlar: PROF. DR. H. EBRU OLGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dental implantlar diş eksikliğine bağlı estetik ve fonksiyonel kayıpların rehabilitasyonunu, restorasyonunu sağlamak amacıyla 1960 yıllardan beri uygulanmaktadır. Peri-implant hastalıklar dental implantlarda primer etiyolojik faktör olan bakteriyel biyofilme karşı oluşan enflamatuar hastalıklarıdır. Peri-implant enfeksiyonlarının tedavisinde dental biyofilmin giderilmesi esastır ve mekanik debridman, kemoterapötik ajanlarla dezenfeksiyon ve lazer tedavisi de dahil olmak üzere literatürde çeşitli terapötik yaklaşımlar tarif edilmiştir. Son zamanlarda, titanyum yüzey dekontaminasyonunu sağlamak için lazer ışınının kullanımı yeni bir çalışma alanı oluşturmuştur; bu nedenle, araştırmalar, lazerlerin peri-implantitis tedavisinde potansiyel kullanımına odaklanmaktadır. Osteokalsin, kemik kaybını klinik açıdan kemik kaybı açısından değerlendirmek için kullanılan belirteçlerden biridir. Bu kontrollü prospektif, tek kör klinik çalışma; peri-implantitisli dental implantların Er:YAG, Er,Cr:YSGG, diyot lazer ile tedavisini, tedaviye sigara kullanımının etkileri ve tedavi ile birlikte PİSS (peri-implant sulkuler sıvı)'ta osteokalsin seviyesini değerlendirme amaçlanmıştır. Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji AD'na başvurmuş random olarak sigara içen Er:YAG uygulanan grup; 20 implant, sigara içen Er,Cr:YSGG uygulanan grup; 19 implant, sigara içen diyot lazer uygulanan grup; 18 implant, sigara içmeyen Er:YAG uygulanan grup; 15 implant, sigara içmeyen Er,Cr:YSGG uygulanan grup; 15 implant, sigara içmeyen diyot lazer uygulanan grup; 16 implant toplamda 103 implant dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında ilgili implant bölgesinden klinik periodontal parametreler olarak peri-implant sulkus derinliği, klinik ataşman seviyesi, supurasyon, modifiye plak indeksi, gingival indeks, modifiye sulkus kanama indeksi, keratinize mukoza miktarı kaydedilmiştir ve peri-implant sulkus sıvısı (PİSS) alınmıştır. Alınan PİSS örneklerinden sıvı hacim hesaplanmış ve osteokalsin seviyeleri ELISA ile analiz edilmiştir. SD, KAS, mPİ, Gİ, mSKİ ve osteokalsin değerleri tüm grupların başlangıç ve altı aylık değerlendirmesinde istatistiksel olarak anlamlı farklıdır. Bu klinik parametreler başlangıçta istatistiksel olarak anlamlı yüksektir. Üç farklı lazer grubu değerlendirildiğinde diyot lazerin diğer iki lazere göre biyokimyasal ve klinik parametrelerde daha fazla azalma sağladığı görülmüştür. Sigara kullanımı ile osteokalsin seviyesindeki düşüş negatif etkilenmektedir. PİSS'de değerlendirilen osteokalsin hastalık durumunda anlamlı olarak yüksektir. Sonuç olarak sigara kullanımı peri-implant dokulardaki iyileşmeyi azaltmaktadır ve Er:YAG, Er,Cr:YSGG, diyot lazer peri-implantitis tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Dental implants have been applied since 1960 to provide rehabilitation and restoration of aesthetic and functional defects due to tooth deficiency. Peri-implant diseases are inflammatory diseases that arise against bacterial biofilm, which is the primary etiological factor in dental implants. Removal of bacterial calculus in the treatment of peri-implant infections is essential and various therapeutic approaches have been described in the literature, including mechanical debridement, disinfection with chemotherapeutic agents, and laser therapy. Recently, scientific data on the use of laser radiation to provide titanium surface decontamination has been a boon; For this reason, investigations focus on the potential use of lasers in the treatment of peri-implantitis. Osteocalcin has been one of the surrogate markers used to evaluate bone turnover in the clinical setting in terms of bone loss. This controlled prospective, single-blind clinical trial aimed to evaluate the effect of 'Er:YAG, Er,Cr:YSGG, diode lasers' treatment of dental implants with peri-implantitis, the effects of smoking on the treatment, and the level of osteocalcin in the PISS (peri-implant sulfular fluid). Individuals applying to Kırıkkale University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology divided into 6 groups. 1.Smoker+ Er:YAG treated 20 implants, 2.Smoker+ Er,Cr:YSGG treated 19 implants, 3.Smoker+ diode laser treated 18 implants, 4.Non-smoker+ Er:YAG treated 15 implants, 5.Non-smoker+ Er,Cr:YSGG treated 15 implants, 6.Non-smoker+ diode laser treated 16 implants. A total of 103 implants were included randomly. Peri-implant sulcus depth, clinical attachment level, suppuration, modified plaque index, gingival index, modified sulcus bleeding index, amount of keratinized mucosa were recorded as clinical periodontal parameters from the implant site and peri-implant sulcus fluid (PISS) was collected. Liquid volume was calculated from PISS samples and osteocalcin levels were analyzed by ELISA. SD, KAS, mPI, GI, mSKI and osteocalcin values were statistically different in the initial and six-month evaluation of the groups. These clinical parameters are statistically significantly higher at baseline. When three different laser groups were evaluated, it was seen that the diode laser provided significant reduction in biochemical and clinical parameters compared to the other two lasers. The reduce in osteocalcin level decreases with smoking. Osteocalcin evaluated in PISS is significantly higher in case of disease. As a result, smoking reduces healing in peri-implant tissues and laser therapy can be successfully used in peri-implantitis.