Katarakt cerrahisi hastalarında perioperatif hemodinamik değişikliklerin ve bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of hemodynamic changes and cognitive functions in patients with cataract surgery
  1. Tez No: 627334
  2. Yazar: YASEMİN HATİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL KAAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Lokal anestezi altında katarakt operasyonu olan hastalarda sedayon amacıyla feniramin, meperidin ve deksmedetomidinin sedatif, hemodinamik ve postoperatif erken dönem bilişsel fonksiyonlar üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Prospektif gözlemsel olan çalışmamıza Aydın ADÜTF Ameliyathanesinde lokal anestezi ve sedasyon altında katarakt operasyonu planlanan, 30- 80 yaş arası, ASA I-III 112 olgu alındı. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde rutin monitorizasyon uygulandı. Sedasyon düzeyleri preoperatif, intraoperatif 20.dakika, postoperatif derlenme odasında Ramsey Sedasyon Skoruyla değerlendirildi. Bilişsel fonksiyonlar için preoperatif, postoperatif 24.saat Mini Mental Test (MMT) uygulandı. Hazırlık odasında hastaların demografik özellikleri, hemodinamik verileri kaydedilip sedasyon uygulandı. Meperidin grubuna 0.5-0.7 mg/kg, feniramin grubuna 0.7- 1 mg/kg, deksmedetomidin grubuna 0,6 mcg/kg yükleme dozunda ilaç 10 dakikalık infuzyon olarak verildi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde 10 dakikada bir hemodinamik veriler (OAB, KAH, SpO2), yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler açısından farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of pheniramine, meperidine and dexmedetomidine on sedative, hemodynamic and early postoperative cognitive functions in patients who are undergoing cataract surgery with local anesthesia. Methods and materials: In our prospective observational study, 112 patients with ASA I-III between 30 and 80 years of age who had a cataract operation planned under local anesthesia and sedation in the operating room of ADÜTF, were included. Routine monitoring was performed during preoperative, intraoperative and postoperative periods. Sedation levels preoperative, intraoperative 20.minutes were evaluated with Ramsey Sedation Score(RSS) in postoperative recovery room. Preoperative period, postoperative 24.hours underwent a Mini Mental Test for cognitive functions. Demographics, hemodynamic data of patients were recorded in the preparation room and sedation was performed. The meperidine group was given 0.5-0.7 mg/kg, Pheniramine group 0.7-1 mg/kg, dexmedetomidine group 0.6 mcg/kg at the loading dose as a 10-minute infusion. Hemodynamic data(OAB, HR, SpO2), side effects were recorded every 10 minutes during intraoperative and postoperative periods. Findings: There were no differences between the groups in terms of demographics.