Nesnelerin internetinde zamanın modellenmesi ile gerçek zamanlı veri takibi
Real-time data tracking with time modeling of internet of things (IoT)
- Tez No: 627363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET TUĞRUL ARTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Global internet ağına bağlanabilme özelliğine sahip nesnelerin veya elektronik devrelerin çalışmalarındaki en temel ortak özellik zamansal karşılıklarıdır. Zamana göre bir değer karşılığı olan ve bunu bir yerden başka bir yere haberleşme teknolojileri vasıtasıyla aktaran sistemler, artan cihaz sayısı dolayısıyla bir iş yükü yaratmaktadır. Bu iş yükünün yönetilmesinde meydana gelebilecek olası bir karışıklığın ortadan kaldırılması için uzaktan görsel kontrol yapılması gerekebilir. Zamana bağlı bir kontrol söz konusu olduğunda ve aynı anda çok sayıda cihazın kontrol edilmesi gerektiğinde, zamana bağlı bir model üzerinde izlemenin sistematik, matematiksel ve görsel açıdan açıklayıcı olması gerektiği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, bir elektronik devreye ait analiz verilerinin internet bağlantısı üzerinden bir internet sitesine zaman damgalı olarak aktarılması üzerinde çalışılmıştır. Üç boyutlu zaman modelinde gösterimi yapılan ve internete bağlanabilen bir nesne (elektronik devre) zaman gösterimleri dikkate alınarak grafik alanında matematiksel olarak modellenmiştir. İnternete bağlanabilen nesnelerin bu modelde kendilerine ait bir yere sahip olmaları ve bu şekilde kontrollerinin sağlanması amaçlanmıştır. Geçmişteki verilere ulaşım imkânı, zaman modelinin kullanım kolaylığı ve sayısı giderek artan elektronik devrelerin endüstriyel bakımları ve çalışma kontrolleri böylelikle hızlıca yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The most common feature of electronic circuits, which be able to make a global connection to the internet or called internet of things, is the time dependence. The system that provide its own values over its time and transferring from one place to another via communication technologies cause data traffic because of the increasing number of devices. In order to manage this data traffic, remote visual inspection may be necessary to manage this potential confusion. If a time-dependent control is required for multiple devices, monitoring systems based on a time-dependent model may be considerable for systematic, mathematically, and visually descriptive. In this thesis, transferring the analyzed data of an electronic circuit to a website via internet connection with a time stamp aimed to work on. An object that can be connected to the internet (electronic circuit), which is represented in three-dimensional time model, is modelled mathematically in the field of graphics by considering time representations. The objects that connected to the internet have their own place in the time model and those circuits controlled individually. To access previous data of IoT devices, industrial monitoring and operational checks can be done quickly.