Sosyal konut alanlarının sürdürülebilir kentsel gelişme yaklaşımlarından akıllı büyüme yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmesi: Toki Samsun Kuzeyyıldızı sosyal konutları örneği
Evaluation of social housing areas within the framework of smart growth approach from sustainable urban development approaches: social housing of Toki Samsun Kuzeyyildizi
  1. Tez No: 627395
  2. Yazar: NİHAN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KABULOĞLU KARAOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Barınma hakkı insanların temel haklarından biri olması sebebiyle herkesin kendisi ve ailesi için sağlıklı koşullarda barınma hakkı devletlerin güvencesinde olmak durumundadır. Devletler, konut politikaları gereğince barınma ihtiyacını karşılayamayan bireyler için sosyal konut politikaları ile konut sorununu çözmeye çalışmaktadırlar. Son yıllarda ekosistemin bozulması, iklim değişiklikleri, doğanın hızla tahrip edilmesi, yenilenemeyen kaynakların tüketilmesi gibi sebeplerle sürdürülebilir gelişme yaklaşımları tüm Dünya'da benimsenmeye başlayan yaklaşımlar haline gelmiştir. Doğal kaynakların en yoğun şekilde tüketildiği yerler kentsel mekânlar olması sebebiyle sürdürülebilir gelişmenin en önemli olduğu konu sürdürülebilir kentsel gelişmedir. Kentlerin sürdürülebilirliği ile ilgili pek çok yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlardan akıllı büyüme, kentsel yayılmaya karşı daha kompakt bir yapılaşma biçimini, taşıt trafiğini azaltıp, yaya, bisiklet ve toplu taşıma ile sera gazı etkisini en aza indirmeyi hedefleyen bir yaklaşımdır. Sosyal konutlar, dar gelirli hane halkları için üretildikleri için asgari standartlarda veya bazen asgari standartların da altında koşullarda yalnızca barınmayı sağlamak üzere inşa edilmektedirler. Çalışmanın kapsamında sosyal konutların daha iyi koşullarda, sürdürülebilir kentsel gelişme yaklaşımları uygulanarak daha yaşanabilir çevreler haline getirilmesi, mevcut bir örnek olan TOKİ Samsun Kuzeyyıldızı Sosyal Konutları örneği incelenerek sürdürülebilir gelişme yaklaşımlarından biri olan akıllı büyüme yaklaşımının ilkeleri üzerinden durumunun değerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The right to shelter is one of the fundamental rights of people, the right to shelter in healthy conditions for everyone, himself and his family, has to be guaranteed by the states. States are trying to solve the housing problem with social housing policies for individuals who are unable to meet their housing needs in accordance with their housing policies. In recent years, sustainable development approaches such as ecosystem degradation, climate changes, rapid destruction of nature, depletion of non-renewable resources have become approaches that have started to be adopted all over the world. The most important issue of sustainable development is sustainable urban development, as the places where natural resources are most heavily consumed are urban spaces. Many approaches to the sustainability of cities have emerged. Smart growth from these approaches is an approach that aims at a more compact form of construction against urban sprawl, reducing vehicle traffic and minimizing greenhouse gas impact by pedestrian, bicycle and public transport. Social housing is built to provide only housing at minimum standards, or sometimes even below minimum standards, because they are produced for low-income households. The aim of the study is to make social housing in better conditions and more livable environments by applying sustainable urban development approaches, and social housing of TOKI Samsun Kuzeyyıldızı, an existing example, is to evaluate its situation through the principles of smart growth and includes suggestions.