Çocukluk çağı ruhsal travma düzeyi ile bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between childhood psychic traumatic experience level and attachment types and defence mechanisms
  1. Tez No: 627394
  2. Yazar: TUĞÇE SEZER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı ruhsal travma düzeyi ile bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında bulunan 338 kadın, 245 erkek olmak üzere toplam 583 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada, katılımcılara Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre çocukluk çağı ruhsal travmalarından fiziksel ihmalin matür savunma, nevrotik savunma ve immatür savunma biçimlerini; duygusal ihmalin matür savunma ve nevrotik savunma biçimlerini; cinsel istismarın matür savunma biçimlerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travmalarından duygusal istismarın kaygılı/kararsız bağlanmayı; fiziksel ihmalin güvenli bağlanmayı ve kaçınan bağlanmayı; duygusal ihmalin güvenli bağlanmayı ve kaçınan bağlanmayı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Bağlanma biçimlerinden güvenli bağlanmanın matür savunma ve nevrotik savunma biçimlerini; kaçınan bağlanmanın matür savunma , nevtorik savunma ve immatür savunma biçimlerini; kaygılı/kararsız bağlanmanın nevtorik savunma ve immatür savunma biçimlerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamaktadığı saptanmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile immatür savunma biçimi arasındaki ilişkide bağlanma boyutlarının düzenleyici etkisinin incelendiği bulgulara göre duygusal istismar ile immatur savunma biçimini kullanma arasındaki ilişkide kaçınan bağlanmanın; fiziksel ihmal ile immatur savunma biçimini kullanma arasındaki ilişkide ise kaygılı/kararsız bağlanmanın düzenleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile nevrotik savunma biçimi arasındaki ilişkide bağlanma boyutlarının düzenleyici etkisinin incelendiği bulgulara göre ise çocukluk çağı ruhsal travmaları ile nevtorik savunma biçimini kullanma arasındaki ilişkide bağlanma boyutlarının düzenleyici etkisi bulunmamıştır. Ayrıca çocukluk çağı ruhsal travmaları ile matur savunma biçimini kullanma arasındaki ilişkide bağlanma boyutlarının düzenleyici etkisi bulunamamıştır. Demografik özelliklerin etkilerine bakıldığında, katılımcıların nevrotik savunma, duygusal istismar, fiziksel ihmal ve güvenli bağlanma alt boyutlarından aldıkları puanlar cinsiyete göre anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Ayrıca nevrotik savunma, fiziksel ihmal, cinsel istismar, kaygılı/kararsız bağlanma alt boyutlarından aldıkları puanlar da yaşlara göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluating the relationship between childhood psychic traumatic experience level and attachment types and defence mechanisms was aimed in this study.The sample of the study consists of a total of 583 individuals, 338 women and 245 men, aged between 18-65. In the study, the Childhood Trauma Questionnaire, Three-Dimensional Attachment Style Scale, and Defense Style Questionnaire were administered to the participants.The results of the study revealed that, among childhood traumas, physical neglect predicted the styles of mature defense, neurotic defense and immature defense; emotional neglect predicted the styles of mature defense and neurotic defense, whereas sexual abuse predicted the style of mature defense at a statistically significant level. It was determined that, among childhood traumas, emotional abuse predicted anxious/ambivalent attachment, physical neglect predicted secure and avoidant attachment, whereas emotional neglect predicted secure and avoidant attachment at a statistically significant level. It was also determined that, among attachment styles, secure attachment predicted the styles of mature defense and neurotic defense; avoidant attachment predicted the styles of mature defense, neurotic defense and immature defense, whereas anxious/ambivalent attachment predicted the styles of neurotic defense and immature defense at a statistically significant level. Findings on the mediating effect of the dimensions of attachment on the relationship between childhood trauma and immature defense style revealed that avoidant attachment exhibited a mediating effect on the relationship between emotional abuse and immature defense style, while, on the other hand, anxious/ambivalent attachment mediated the relationship between physical neglect and immature defense style. Findings on the mediating effect of the dimensions of attachment on the relationship between childhood trauma and neurotic defense style revealed that the dimensions of attachment did not exhibit a mediating effect on the relationship between childhood trauma and neurotic defense style. In addition, the dimensions of attachment was not found to exhibit any mediating effect on the relationship between childhood trauma and mature defense style. Evaluation of the demographic characteristics showed that the participants' scores obtained from the sub-dimensions of neurotic defense, emotional abuse, physical neglect and secure attachment differ significantly according to gender. In addition, the scores obtained from the sub-dimensions of neurotic defense, physical neglect, sexual abuse, and anxious/ambivalent attachment differ significantly according to age.