Deney hayvanı modelinde platelet rich plasma'nın tek taraflı üreteral obstrüksiyonda renal protektif etkisinin araştırılması
Investigation of renal protective effect of platelet rich plasma in unilateral ureteral obstruction in experimental animal model
  1. Tez No: 627436
  2. Yazar: EMRAH ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ Üreter obstrüksiyonu, günlük üroloji pratiğinde çok sık karşılaşılan, obstrüksiyonun nedeni, süresi ve şiddetine göre böbrekte inflamasyon, tübüler atrofi ve fibrozis gibi değişiklikler yapan bir patolojidir. Obstrüksiyon sonucunda gelişen nefron kaybı ileri dönemde gelişebilecek bir kronik böbrek yetmezliğine zemin hazırlamaktadır. Obstruktif nefropatiyi önlemek için birçok ajanla ilgili çalışmalar yapılmıştır. PRP tam kanın santrifüjü ile elde edilen, tam kana göre en az 5 kat fazla trombosit konsantrasyonu içeren bir maddedir. Trombositlerin içinde bulunan büyüme faktörleri ve biyoaktif ajanların etkileriyle PRP, rejeneratif tıpta ortopedi, dermatoloji ve plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında rutin klinik pratiğe girmiştir. Amacımız PRP' nin üreter obstrüksiyonuna bağlı nefropatiyi önlemede veya azaltmada etkili bir ajan olup olmadığını göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM 24 adet Wistar Albino sıçan randomize edilerek Donor Grubu, Sham Grubu, Saline Grubu ve PRP grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Donor grubundan intrakardiyak olarak tam kan elde edildi ve PRP hazırlandı. Diğer gruplardan 2 cc kan alınarak BUN ve kreatinin ölçümü yapıldı ve böbrek sintigrafileri çekildi. Daha sonra Sham grubuna abdominal orta hat insizyonu yapıldı. Saline grubuna sol üreter obstrüksiyonu sonrası böbreğe Saline enjeksiyonu, PRP grubuna sol üreter obstrüksiyonu sonrası böbreğe PRP enjeksiyonu yapıldı. 1 hafta sonra aynı biyokimyasal ve sintigrafik kontroller yapılıp sol nefrektomi uygulanarak nefrektomi materyalleri histopatolojik olarak incelendi. BULGULAR BUN ve kreatinin değerlerinin preop ve postop değerlendirmesinde grup içinde ve gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Preop ve postop DMSA ölçümlerinde Sham grubunda anlamlı fark saptanmazken, Saline ve Prp gruplarında anlamlı fark saptanmıştır (p: 0,001, p:0,024). Saline ve PRP grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p:0,525) EGTI değerlendirilmesi Sham grubunda, Saline ve PRP grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanırken, Saline ve PRP grupları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,001, p=0,02, p=0,320) SONUÇ Sonuç olarak çalışmamızda PRP nin üreter obstrüksiyonuna bağlı gelişen nefropatiyi önlemede etkili olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamız literatürde bu konuyla ilgili yapılan ilk çalışmadır. Rejeneratif tıpta rutin klinik pratikte kullanılan PRP nin bu alanda endikasyon alabilmesi için geniş serili randomize kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM Ureter obstruction is common in urology practice, it may cause inflammation, tubular atrophy and fibrosis in kidney according to etiology, duration and severity of the obstruction. Nephron loss due to obstruction may lead up to chronic kidney failure in long-term. There are studies with many agents to prevent obstructive nephropathy. PRP is isolated from whole blood by centrifuge, and it contains 5 times more trombocyte according to whole blood. PRP is used in routine regenerative medicine with the effect of bioactive agents and growth factors in trombocytes. Our objective is determining the effectivity of PRP on preventing or reducing nephropathy due to ureter obstruction. MATERIAL AND METHOD Twenty four Wistar Albino rats are randomized and divided to 4 groups as Donor, Sham, Saline and PRP. Whole blood is obtained from Donor group by intracardiac route and PRP is prepared. 2 cc blood sample is taken from other groups in order to measure BUN, creatinine and kidney scintigraphies are studied. Then abdominal midline incision is made in Sham group. Saline infusion is given to Saline group after left ureter obstruction, PRP is given to PRP group after left ureter obstruction. One week later, biochemical and scintigraphic controls are made then left nephrectomies are done. Left nephrectomy materials are studied histopatlogically. RESULTS There was no significant difference in the preop and postop evaluation of BUN and creatinine values within the groups and between the groups (p>0,05). There was no significant difference in preop and postop DMSA measurements in the Sham group. There was significant differance in Saline and PRP groups (p: 0,001, p:0,024). There was no significant difference between Saline and PRP groups (p:0.525). There was no significant difference between Saline and PRP groups while the evaluation of EGTI was found to be significantly higher in the sham group than in the Saline and PRP groups (p:0,02, p:0,320, p: 0,001) CONCLUSION In conclusion, our study shows that PRP is effective on preventing nephropathy due to ureter obstruction. This is the first study about this subject. Wide ranging randomized clinical trials are required for PRP to be able to receive indication in this area.