Hyaluronik asit bazlı dermal dolguların, sıçan modelinde plateletten zengin plazma (PZP) ile kombine edilerek dolguların dayanıklılık sürelerinin incelenmesi
Examination of the duration of hyaluronic acid based fillers when combined with platelet rich plasma in rat models
  1. Tez No: 525871
  2. Yazar: UMUT SUADİYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Son birkaç dekatta ciltteki yaşlanmayı ortadan kaldırmak için birçok yöntem ortaya çıkarılmıştır. Dolgu enjeksiyonu yaşlanmayı engellemek iç.in kullanılan plastik cerrahideki en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Hyalüronik asit bu dolgu maddeleri içerisinde en önemli yere sahip olan içeriktir. Birçok özelliği ile ideal dolgu maddesi özelliklerine yakın özelliklere sahiptir. Bu maddenin gerek yıkım etkenlerini ortadan kaldırmak gerekse de kalış süresini uzatmada çeşitli moleküller ile yapılmış çapraz bağlar dolgu işlemleri için önemli bir noktadır. Plateletten zengin plazma ise içerdiği birçok büyüme faktörü sayesinde plastik cerrahide kozmetik, yara bakımı gibi birçok alanda kendine kullanım alanı bulmuş bir ajandır.Bu çalışmada, bu hücresel etkileri ve moleküler değişiklikleri de yaratabilecek ve günümüzde sık kullanılan bir diğer malzeme olan plateletten zengin plazma ile kombinasyonunun dermal dolgulardaki etkilerini incelemeyi amaçlandı. Çalışmamız in vivo deneysel hayvan çalışmasıdır. Çalışma 39 tane, 2-4 ay arasında yaş, 200-250g, erkek Sprague-Dawley tipi sıçanlar dahil edildi. Random 3 grup oluşturuldu. Her gruba 10 sıçan eklendi ve kalan 9 sıçan plateletten zengin plazma hazırlamak için kullanıldı. Her gruptaki sıçanların sırtında 3 bölüme aynı marka 200 mikrolitre hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi dermis içine yerleştirildi. Bu üç şişlik bölgesinin birine, sham grubu, plasebo kontrol grubu ve deney grubu olmak üzere sırasıyla 1 hafta fark ile PZP enjeksiyonu yapıldı. Diğer dolgu bölgesine serum fizyolojik yapıldı ve kalan 3.bölgeye de hiçbir işlem yapılmadı. Bu işlemlerin 3 ay sonrasında örnekler alınarak radyolojik ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, many methods have been introduced to eliminate skin aging. Fill injection is one of the most commonly used methods in plastic surgery. Hyaluronic acid has the most important place among these fillers. It has features close to the ideal filler properties. Although it is necessary to eliminate the destruction factors, cross-linking with various molecules is an important point for filling processes. Platelets-rich plasma is the agent that has found its use in many areas such as cosmetic and wound care thanks to its many growth factors. The aim of this study was to investigate the effects of the combination of platelet-rich plasma and dermal fillers, which can be used to create cellular changes and molecular changes. Our study is an experimental animal study in vivo. The study included 39 Sprague-Dawley rats aged 200-250 g, aged between 2-4 months. Random 3 groups were created. Ten rats were added to each group and the remaining 9 rats were used to prepare platelet-rich plasma. 200 microliters of the hyaluronic acid-based filler were placed into the dermis in 3 sections on the back of the rats in each group. One of the three swelling regions, sham group, placebo control group and experimental group PZP injection was performed with a difference of 1 week, respectively. Other saline was applied to the rest of the region and no treatment was performed in the remaining 3rd zone. After 3 months, samples were taken and photographic and histopathological evaluation were performed.