14-18 yaş arası ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, bağlanma stilleri ve özdenetim arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction, attachment styles and self-control in adolescents between the ages of 14-18.
  1. Tez No: 627450
  2. Yazar: ROJDA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE DEFNE TAMAR GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı 14-18 yaş arası ergenlerin sosyal medya bağımlılığı, bağlanma stilleri ve özdenetim düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 14-18 yaş arası İstanbul'da öğrenim gören 235 kız ve 165 erkek olmak üzere toplam 400 ergenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Ergenlerde Özdenetim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanları ve güvenli bağlanma stili puanları kızlarda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Katılımcıların algılanan akademik başarı düzeylerine göre özdenetim becerilerinde anlamlı bir farklılık yokken sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Algılanan akademik başarı düştükçe ergenlerin sosyal medya bağımlığı ölçeği puanlarının da arttığı tespit edilmiştir. Katılımcıların gelir durumlarına göre özdenetim becerilerinde anlamlı bir farklılık yokken sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Gelir durumu daha yüksek grubun sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanlarının da yüksek olduğu saptanmıştır. Değişkenler arası ilişkilere bakıldığında ergenlerin güvenli bağlanma stili ve özdenetim becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, kaygılı ve kaçınan bağlanma stili ile sosyal medya bağımlılık ölçeği puanları arasında da pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların özdenetim becerileriyle sosyal medya bağımlılık ölçeği puanları, kaçınan ve kaygılı bağlanma stilleri arasında korelasyon saptanmamıştır. Güvenli bağlanma stili ile sosyal medya bağımlılığı ölçeği puanları arasında negatif yönlü ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki olduğu görülmüştür. Bağlanma stilleri ve özdenetim sosyal medya bağımlılığı ölçeği ortalamasındaki varyansın %16'sını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction, attachment styles and self-regulatory levels of adolescents aged 14-18. The study group of the research consists of 400 adolescents, 235 females and 165 males, between the ages of 14-18 and studying in Istanbul. The data of the research were obtained by using the Demographic Information Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Three-Dimensional Attachment Styles Scale and The Adolescent Self-Regulatory Inventory. While analyzing the data, Independent Groups T-Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression analysis were used. As a result of the research, social media addiction scale scores and secure attachment style scores were found higher in girls to significantly. While there was no significant difference in self-regulatory skills according to the perceived academic achievement levels of the participants, it was found that the social media addiction scale scores were significantly higher. It has been determined that the social media addiction scale scores of the adolescents increase as the perceived academic success decreases. While there was no significant difference in the self-regulatory skills of the participants according to their income, it was observed that the social media addiction scale scores were significantly higher. It was determined that the social media addiction scale scores of the higher income group were also higher. The variables relations are positive and significants relations are secure attachment style and self regulatory skills of adolescents, while a positive significant relationship was found between the anxious and avoidant attachment style and the social media addiction scale scores. No correlation was found between the participants' self-regulatory skills and their social media addiction scale scores, avoidant and anxious attachment styles. It was observed that was a negative but statistically insignificant relationship between secure attachment style and social media addiction scale scores. Attachment styles and self-regulatory explain %16 of the variance in the mean of the social media addiction scale.