Futuristik grafik tasarım dilleri ile hareketli grafikler ve illüstrasyon
Motion graphics and illustration with futuristic graphic design languages
- Tez No: 627449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tezde yeni teknolojilerin üretim biçimlerine etkisi ile değişen yaşam biçimlerine vurgu yapılarak, Mesajın iletimindeki yöntemlerin devinimlerinden hareketle değişen algılar ve yeni gerçekliklere dikkat çekilmiştir. İmgenin, mesajın kendisi olduğu gerçeği ile hareketli betimlemelerin etkisi üzerinde durulmuştur. Temel Beş bölümde konu incelenmiştir. Birinci bölümde, gerçeklik kavramı ve sorgusu; nesnelerin nitelikleri ve ayırt ediciler, görsel yanılsamalar, zihin bulanıklığı, dil kavramı ve ağların doğuşu, mitolojik ritüeller ve ideoloji bağlamında incelenmiştir. İkinci bölümde, toplum tasarımı ve yeni gerçeklikler; bilinç, kültür endüstrisi ve yaratılan gerçeklikler, kitle kültürü iletişim ve medyalar, sosyal medyalar, mahremiyet, büyük veri ve nesnelerin interneti, gösteri ve gözetim toplumu, akıllı toplumlar, değişen etik değerler ve normlar ile dönüşen gerçeklik algısı ile değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, yeni gerçeklikler ve algılar; sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, interaktif kurgu ve arttırılmış oyun tasarımı, hologram ve geleceğin teknolojileri, insan makine arayüzü, arttırılmış insan, yapay zeka ve gelecekte iletişim incelenmiştir. Dördüncü bölümde, hareketli grafikler ve illüstrasyon, grafik tasarım paradigmaları ve yeni gerçeklikler, hareketli grafikler ve kitle iletişim çözümleri, dijital grafik tasarım yaklaşımları, grafik tasarımın dönüşümü, imgenin hareketi ve hareketli illüstrasyon değerlendirilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, yeni gerçekliklerin ve algıların oluşmasına dikkat çekilerek grafik tasarım ve hareketli imgenin iletişimdeki etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, is to focus on the changes in perceptions and new realities which are influenced by the changes in the methods of the message transmission, by emphasizing the effects of new technologies on the modes of productions and on the new life styles. By accepting the fact that imagery is the messaging itself, the role of the animated descriptions is underlined. The Thesis has five basic sections. In the first part, the concept of reality and query of the reality; the characteristics of objects and discriminators, visual illusions, confusion, the concept of language and the birth of networks have been studied in the context of mythological rituals and ideology. In the second part, social design and new realities; consciousness, culture industry and created realities, mass culture communication and media, social media, privacy, internet of big data and objects, demonstration and surveillance society, smart societies, changing ethical values and norms and reality perception. In the third part, new realities and perceptions; virtual reality, augmented reality, interactive fiction and augmented game design, hologram and technologies of the future, human machine interface, augmented human, artificial intelligence and future communication are examined. In the fourth section, motion graphics and illustration, graphic design paradigms and new realities, motion graphics and mass communication solutions, digital graphic design approaches, the transformation of graphic design, motion of the image and motion illustration are evaluated. In the last chapter, attention is drawn to the formation of new realities and perceptions, the effect of graphic design and dynamic imagery on the communication is emphasized.