Kistik fibrozis taramasında kullanılmaya başlanan immün reaktif tripsinojenin (IRT) duyarlılığı ve tarama pozitif çıkan hastaların uzun dönem izlemi
Sensitivity of immunoreactive trypsinogen (IRT) started to be used in newborn screening of cystic fibrosis and long-term follow-up of patients with positive screening
- Tez No: 627478
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK CEZMİ ÇOKUĞRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yeni doğan bebekler 2 kez IRT ölçümü ile Kistik Fibrozis açısından taranmaktadır. Amacımız, kliniğimize YDT pozitifliği nedeni ile başvuran olguları yeniden sınıflamak, uygulamakta olduğumuz tarama sonrası protokol ile atlanmış olabilecek hastaları belirlemek ve taramanın pozitif tahmin gücü ile duyarlılığı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Olgular ve Yöntem: 2015- 2020 Ocak aralığında kliniğimize YDT pozitifliği olan 150 olgu çalışmaya alındı. Olguların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları değerlendirildi. Olgular KF (grup I), CFSPID (grup II), Taşıyıcı (grup III), YP-YDT (grup IV) olarak 4 gruba ayrıldı. Grupların bulguları istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların yaş, cinsiyet, boy-kilo persentili, ortalama başvuru yaşı arasında fark yoktu. Ortalama IRT-1 ve IRT-2 değerleri için grup I ile diğer gruplar arasında anlamlı fark vardı (pC, c.2421A>G, c.3964-3C>G) patojenik olduğu belirlenirken, daha önce bilinmeyen, patojenik bir yeni mutasyon (IVS1645G>A) saptandı. Çıkarımlar: Çalışmamızda tarama programının PTD' sinin düşük bulunmasını, yanlış pozitiflik oranının yüksek olmasına bağladık. YP-YDT tanısının artması ile tarama sonrası daha çok hasta tetkik edilmekte, mali yük ve endişeli aile sayısı artmaktadır. Bu nedenle eşik IRT değerlerinin gözden geçirilmelidir. Ayrıca çalışmamızdaki ter testinin yanlış negatif olduğu olgu sayısı göz önüne alınarak, genetik analizin tarama programına eklenmesi ya da tanı testi olarak daha yaygın kullanılabilmesi için kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Newborn babies are screened for CF with 2 tier IRT measurement. Our aim is to reclassify the patients who applied to our clinic due to the positivity of NBS, and to determine PPV and sensitivity of the national NBS strategy in Turkey. Cases and Methods: 150 cases who were admitted to our clinic between January 2015 and January 2020 due to positivity of NBS were included in the study. Demographic features, clinical and laboratory findings of the cases were evaluated. The cases were reclassified as CF (group I), CFSPID (group II), CF carrier (group III), FP-NBS (group IV). Results: There was no significant difference between the age, gender and weight -height percentiles of the groups and the mean age of first visiting. When cut-off IRT-1 is taken 100.1 ng / mL; sensitivity was 88%, specificity was 40% and when IRT-2 97.2 ng / mL is taken as the cut-off value; sensitivity was 88%, specificity was 20%. PPV was determined as 60%. It was determined that 3 mutations which is previously called VUS in databases were pathogenic. A new pathogenic mutation was detected which is previously unknown. Conclusions: The false positive rate of NBS was found to be high in our study. We think this is due to the low cut-off of IRT in NBS. Increased false positivity rate; this means that more patients should be examined to make a diagnosis after screening. For this reason, we think that the IRT cut-off used in NBS should be revised.