HBeAg negatif kronik hepatit B tanılı hastaların uzun dönem takibi
Long-term follow-up of patients with HBeAg negative chronic hepatitis B
- Tez No: 627479
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FEHMİ TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: HBeAg negatif kronik hepatit B tanılı hastaların tedavi amaçlı kullandıkları antiviral ajanların; uzun dönem takiplerindeki etkinliği, tedavi başarısı, direnç gelişimi, yan etki profili gibi farklı değişkenlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Retrospektif ve tek merkezli olan çalışmaya HBeAg negatif kronik hepatit B tanısıyla Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğimizde en az 3 yıl boyunca takip edilen hastalar dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 200 hasta dahil edildi. Hastaların 127'si (%63,5) erkek olup yaş ortalaması 44,40±12,60'tı. Hastaların ortalama takip süresi 74,2±26,9 aydı. Oral antiviral ajanların, tam virolojik yanıt oranları değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,290). Hastaların antiviral tedavi öncesi dönemdeki APRI ve FIB-4 skorlarının karaciğer sirozu tanısını koymadaki tanısal keskinliğini gösteren ROC eğrisi altında kalan alan değerleri sırasıyla 0,753 ile 0,858 olarak hesaplandı. FIB-4 skorunun siroz tanısının konulmasında duyarlılığı %78, özgüllüğü %86 idi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: We aimed to evaluate the effectiveness, treatment success, development of resistance and side effect of antiviral agents used in patients diagnosed with HBeAg negative chronic hepatitis B during long-term follow-up. Methods: Patients who were followed by the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology for at least 3 years with the diagnosis of HBeAg negative Chronic Hepatitis B were included in this retrospective and single-center study. Results: A total of 200 patients with a mean age of 44±12 and 64% male were evaluated. Mean duration of treatment was 74,2±26,9 month. When the complete virological response rates of oral antiviral agents were evaluated, there was no statistically significant difference (p = 0.290). The area under receiver-operating characteristic curves (AUROC) for detecting cirrhosis before the antiviral treatment were: FIB-4=0,858 and APRI=0,753. . The sensitivity and specificity of FIB-4 for diagnosis of cirrhosis were 78% and 86% respectively.