Hayat ağacı sembolünün seramik form ve yüzeylerde yorumu
Interpretation of the tree of life symbol on ceramic forms and surfaces
- Tez No: 627528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Hayat Ağacı Sembolünün Seramik Form ve Yüzeylerde Yorumu”başlıklı bu çalışma raporu üç ana bölümden oluşmaktadır.“Hayat Ağacı Sembolü”başlıklı birinci bölümde; Sembolizmin anlamı incelenerek, insanlık tarihinin ilk başlarından bu güne dek kabul gören, çeşitli kültürlerde inanç unsurlarından biri olan Hayat Ağacı sembolünün özellikleri anlatılmaktadır.“Çeşitli Dinlerde Hayat Ağacı Sembolü”başlıklı ikinci bölümde; Farklı dinlerdeki hayat ağacı sembolünün kutsallığından ve bu kutsallığın, benimsenen dinlerdeki özelliklerinden bahsedilmektedir.“Sanatta Hayat Ağaç Sembolünün Kullanımı”başlıklı üçüncü bölümde; Hayat Ağacı sembolünün sanattaki yeri konu edinilmiş, resim ve seramik sanatı üzerinden incelenmesiyle çalışmalarında bu sembolü konu edinen çeşitli sanatçılar araştırılmıştır. Kişisel seramik uygulamalarla devam eden raporda; seramik sanatında form ve yüzeylerde hayat ağacı sembolünün özgün kullanımı ve uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of transformation of domestic waste materials into art objects, there is a transition from one status to another. Use of domestic waste materials and technology in art, its reflection on ceramic art, collapse of conventional tradition due to art modernism, constant innovation and change have gotten into the same way with technology. Today, after its transformation as a mechanical production power exceeding human power, technology provides various opportunities for artistic production as it does in several fields. Nowadays, ceramic art makes a connection between technology and art, its relation between idea and notion puts forward a new concept. In the use of domestic waste materials, it is possible to see that everyday objects are taken out of their idle environment, improved and gained an abstract meaning by giving them a new name and used to create a new work of art with ceramic material instead of its reproduction with a realistic approach. Humankind has been in a course of life that adopted constant discovery model since its existence. In this process, humankind made its life easier and more beautiful with these discoveries. Everyday objects into art, uniqueness concept in art is collapsed, the artist has come to a position that they examine and offer. Works in which artist, art and viewer are in interaction constantly have taken a form that especially includes viewer and lead them to think and question. It is put forward that art is not solely visual but it is also a production of an idea and concept. In conclusion, we can say that ready-makes gain a new identity and meaning on a different level with ceramic material.